Dzisiaj jest: 20.2.2020, imieniny: Anety, Lehca, Leona

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Stargardzie. Cz.1.

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny – okres I wojny światowej

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Stargardzie. Cz.1.
1 września o godzinie 4.45 na cmentarzu przy ul. Reymonta w Stargardzie, odbędą się wojewódzkie obchody 80-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody rocznicowe przygotowuje szczeciński oddział IPN.

O planowanych obchodach i prowadzonych na cmentarzu pracach renowacyjnych już pisaliśmy [TUTAJ], postanowiliśmy też przypomnieć stargardzianom historie związane z tym szczególnym i wyjątkowym na mapie kraju miejscem.

Cmentarz, znany dziś jako Międzynarodowy cmentarz wojenny, założony w 1914 roku, pierwotnie był miejscem pochówku żołnierzy armii carskiej.

Po utworzeniu w 1915 roku, po przeciwnej stronie ulicy, obozu jenieckiego, grzebano na nim zmarłych jeńców. Z tego okresu pochodzą 3 różne pomniki poświęcone pamięci żołnierzy wyznania prawosławnego, mojżeszowego i muzułmańskiego narodowości rosyjskiej, rumuńskiej, serbskiej i portugalskiej.

Kamienny, zwieńczony krzyżem cokół, który upamiętnia jeńców prawosławnych, na marmurowej tablicy ma napis: „Żal i smutek o was drodzy towarzysze nie zaginie w dalekiej Rosji. Rosyjscy jeńcy wojenni obozu Stargard".

Na pomniku jeńców rosyjskich, wyznających islam, zmarłych w okresie I wojny światowej, widnieje napis: „W obronie Boga od złego szatana. W imieniu wielkiego Boga. Nie ma innego Boga oprócz Allaha. Mahomet jest jego prorokiem".

Napis na tablicy upamiętniającej żołnierzy pochodzenia żydowskiego nie został przetłumaczony.

Podczas I wojny światowej pochowano tu 95 jeńców.

Podziękowania dla Pana Jerzego Waliszewskiego za pomoc merytoryczną oraz udostępnienie materiałów.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Kolędy w Cerkwi Greckokatolickiej nad Iną. GALERIA