Dzisiaj jest: 14.12.2019, imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Stargard upamiętni wybuch II wojny światowej

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

1 września o godz. 4.45 na cmentarzu wojennym przy ul. Reymonta w Stargardzie odbędą się wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Stargard upamiętni wybuch II wojny światowej
Uroczystość upamiętnienia najtragiczniejszego w historii ludzkości konfliktu zbrojnego będzie miała wyjątkowy charakter.

W tym roku 1 września przypada 80. rocznica napaści nazistowskich Niemiec na Polskę. W największym konflikcie na świecie uczestniczyło wielu bohaterów, miliony mieszkańców musiało opuścić swoje domy, a tysiące przelało krew za ojczyznę. Wyjątkowe, wojewódzkie uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej odbędą się w Stargardzie. Serdecznie zapraszają na nie Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc, Prezydent Miasta Satrgard Rafał Zając, Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciej Jabłoński oraz Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie dr Paweł Skubisz. Uroczystość będzie miała oprawę wojskową, uświetni ją pokaz świetlno-dźwiękowy.

1 września to wspomnienie o obrońcach Ojczyzny, którzy zapłacili życiem walkę o wolność ojczyzny oraz bezpowrotnych stratach poniesionych przez nasz kraj. W tym roku w Stargardzie w szczególny sposób upamiętniony zostanie płk Ignacy Misiąg, jeden z 61 polskich żołnierzy, którzy spoczywają na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym. Przy grobie płk Ignacego Misiąga umieszczona zostanie nowa, bardziej czytelna tablica pamiątkowa z wizerunkiem orderu Virtuti Militari. Dotychczasowa tablica, która zamontowana została z inicjatywy mieszkającego pod Stargardem Mariana Skwary, zostanie przekazana Muzeum.

ROZMOWA Z KRZYSZTOFEM MĘCIŃSKIM, P.O. NACZELNIKA ODDZIAŁOWEGO BIURA UPAMIĘTNIANIA WALK I MĘCZEŃSTWA INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ W SZCZECINIE

Dlaczego cmentarz w Stargardzie został wybrany na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej?

Międzynarodowy Cmentarz Wojenny w Stargardzie jest wyjątkowym miejscem. Na tym cmentarzu są pochowani nasi bohaterowie, żołnierze, uczestnicy wojny obronnej 1939 r. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie uznał, że najlepsze, aby oddać hołd i sześć bohaterom wojny obronnej 1939 r., jest właśnie to miejsce, w którym zostali pochowani.

Kim był upamiętniany w tym roku płk Ignacy Misiąg?

To wyjątkowa postać. Uważamy, że troszeczkę za mało znana. Mało osób, nawet mieszkańców Stargardu wie, że tak ważnej rangi oficer został pochowany na cmentarzu wojennym. Był to twórca 14. Pułku Piechoty, był szefem departamentu personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych, w czasie wojny dowódcą Oddziału Wydzielonego "Ignacy", kawalerem orderu Virtuti Militari, uczestnikiem walk o niepodległość, wybitną postacią. Kiedy dostał się do niewoli, pełnił funkcję starszego obozu. Zmarł 24 stycznia 1942 r. w szpitalu jenieckim w Stargardzie. Uroczystość będzie sposobnością, by przypomnieć jego zasługi i innych żołnierzy, którzy oddali życie za ojczyznę.

Część grobów na Cmentarzu Wojennym podlega renowacji. Jak zostały wyznaczone do tego procesu?

Odnowienie i gruntowny remont wymaga bardzo dużych środków. Takich cmentarzy wojennych na terenie działania szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej jest bardzo wiele. Każdy taki obiekt wymaga różnych działań związanych z renowacją, utrzymaniem, remontami. Staramy się wspierać w tych zadaniach Urząd Wojewódzki, który jest dysponentem środków budżetu państwa na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych. W ramach zadań ustawowych wspieramy te działania i na koszt IPN zostanie odnowione 61 krzyży na grobach żołnierzy 1939 r. W pierwszym etapie odnowimy groby jeńców polskich i belgijskich.

Jak oceniacie Państwo stan tego cmentarza?

Miasto Stargard dba o jego bieżące utrzymanie, jest skoszona trawa, są zasadzone kwiaty, jest czysto. Działania, które my podejmujemy wymagają większych środków. Remontu wymagają plac, nagrobki jeńców, monumenty, ale to jest praca na lata.

Prace renowacyjne prowadzone są zgodnie z przyjętym harmonogramem?

W ramach środków, które zabezpieczone ma Urząd Wojewódzki, sukcesywnie te remonty postępują. W miarę potrzeb są przeprowadzane remonty grobów wojennych. Biuro Walk i Męczeństwa zajmuje się również upamiętnianiem miejsc i wydarzeń ważnych dla naszej historii. Organizujemy szereg uroczystości o charakterze rocznicowym, finansujemy wykonanie tablic pamiątkowych, obelisków, pomników.

Rozmawiał Dariusz Górski.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Świąteczny kiermasz w Powiecie- GALERIA