uroczyście podpisali umowy z Wicemarszałkiem Województwa Jarosławem Rzepą w siedzibie stargardzkiego Starostwa. Umowy podpisali z marszałkiem przedstawiciele sołectw i gmin Powiatu Stargardzkiego, których projekty Kapituła Konkursowa uznała za niebanalne i pomysłowe. Urząd Marszałkowski dofinansował ogółem inwestycje, zgłoszone przez 12 sołectw w dziewięciu gminach powiatu. Samorządowcom i przedstawicielom lokalnych społeczności, dotacji na zrealizowanie swoich pomysłów pogratulowała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, przyznając, że wzmocnią one integrację mieszkańców sołectw uczestniczących w konkursie.
Rozpoczynając spotkanie w sali sesyjnej Rady Powiatu Stargardzkiego, Wicemarszałek Województwa Jarosław Rzepa przypomniał, że w ramach tegorocznej edycji konkursu „Granty Sołeckie 2019”, wpłynęła rekordowa liczba 545 wniosków. Kapituła Konkursowa miała więc nie lada problem z wyborem projektów, które zakwalifikowano do przyznania grantów, w wysokości 10 tys. zł każdy. Przez weryfikacyjne sito przeszło zatem 180 sołectw z całego regionu. Samorząd Województwa rozdysponował między nie kwotę 1,8 mln zł.
W konkursowym rozdaniu skorzystały miejscowości gmin Powiatu Stargardzkiego, których przedstawiciele formalnie podpisali umowy, umożliwiające realizację zgłoszonych pomysłów już na „sołeckim gruncie”. Plenerowe siłownie „pod chmurką” otrzymają więc mieszkańcy Dolic w gminie Dobrzany, miejscowości Bobrowniki w obrębie gminy Chociwel oraz Krąpielu (gmina Stargard). Z przyznanych grantów sołeckich, wybudowane zostaną także wiaty przystankowe w Lisowie (gmina Chociwel), natomiast mieszkańcy Błotna w gminie Dobrzany otrzymają do dyspozycji wiatę rekreacyjną.
Kolejne przyznane formalnie granty sołeckie umożliwią także budowę przystanków z historią w Małkocinie- to już gmina Stargard. Czekając na autobus pod nową wiatą będzie można poznać historię Małkocina, wyeksponowaną w niebanalny sposób na specjalnych tablicach, prezentujących rozwój miejscowości od najdawniejszych wieków, po czasy współczesne.
Skorzystają także mieszkańcy Krzywnicy w gminie Stara Dąbrowa, gdzie przyznane właśnie granty sołeckie umożliwią instalację lamp solarnych nad tamtejszym placem zabaw. Dofinansowano też projekty sołectw ze Storkowa i Linówka w gminie Ińsko. Uznanie zyskał m.in. pomysł uatrakcyjnienia przestrzeni publicznej w Storkowie. Sfinansowano również projekt, dotyczący działań integracyjno- rekreacyjnych mieszkańców Linówka, korzystających z plaży spacerowej w Miałce.
Zwycięskie projekty uatrakcyjnią więc lokalny pejzaż , integrując mieszkańców. Zachęcą także przyjezdnych i turystów, by przystanęli choćby pod wiatą rekreacyjną. Będzie można docenić wtedy klimat oraz urok miejscowości, które wciąż szukają pomysłów na siebie- jak widać skutecznie.