Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Magiczna muzyka rodem z Ukrainy

Dodano: rok temu Autor:

Gwiazdą tegorocznego Festynu na ulicy Magicznej będzie zespół Galicia FOLK BAND, który tworzy trójka przyjaciół z Lwowa.

Magiczna muzyka rodem z Ukrainy
Zespół koncertował w wielu polskich miastach, a ich koncerty pozostają na długo w pamięci słuchaczy. Posiadają bardzo szeroki repertuar, począwszy od muzyki klasycznej, przez ukraińskie pieśni ludowe, pieśni religijne i arie operowe aż po współczesne przeboje w nowoczesnych aranżacjach. W swoim repertuarze zespół ma również autorskie utwory Mariana Orlikowskiego, Konsula Rzeczpospolitej we Lwowie. Utwory wykonują w języku polskim, ukraińskim, angielskim i włoskim.

Stargardzianie w czasie trwania Festynu na ulicy Magicznej będą mogli nie tylko posłuchać pięknych głosów członków zespołu, ale również zobaczyć i poznać brzmienie bandury. Bandura jest ciekawym i wyjątkowym instrumentem, charakterystycznym dla ukraińskiej muzyki ludowej. Pierwsze wzmianki o ukraińskich bandurzystach pochodzą z 1441 roku. W latach stalinowskich gra na bandurze, jako symbolu nacjonalizmu ukraińskiego, była zakazana. Po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości, gra na niej przeżywa ponowny rozkwit. Bandura jest narodowym symbolem Ukrainy. Jest też nieodłącznym atrybutem pieśniarzy wykonujących dumki

Stały skład zespołu: Volodymyr Ivanets, Oksana Zubenko i Nazar Kutsevych, w czasie ostatnich koncertów wspomagają perkusista i basista.
Oprócz Galicia FOLK BAND, 16 czerwca, na scenie Teatru Letniego zaprezentują się również:
Młodzieżowy Dom Kultury,
Stargardzkie Centrum Kultury,
stargardzkie szkoły tańca.

O innych atrakcjach przygotowywanych w Książnicy Stargardzkiej na ulicę Magiczną będziemy jeszcze informować.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Stal Rzeszów. GALERIA