Dzisiaj jest: 13.7.2020, imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

Skontrolują autokar przed wyjazdem. Jest miejsce w Centrum Przesiadkowym

Dodano: rok temu

Punkt kontroli autobusów wyznaczono na trzecim peronie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego przy ulicy Towarowej w Stargardzie.

Skontrolują autokar przed wyjazdem. Jest miejsce w Centrum Przesiadkowym

To wspólne przedsięwzięcie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i Komendy Powiatowej Policji, które przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci oraz grup wycieczkowych, organizujących autokarowe wyjazdy. Miejsce kontroli technicznej pod nadzorem policji w ZCP, umożliwi sprawny i szczegółowy przegląd autokarów oraz kontrolę wymaganych dokumentów. Do jej przeprowadzenia zapewnione zostały odpowiednie warunki, jakie stwarza obiekt Centrum Przesiadkowego.
 

Pomysł utworzenia punktu kontroli autokarów w obrębie ZCP, stanowi odpowiedź na rosnącą liczbę próśb i zgłoszeń kierowanych do stargardzkich policjantów, o kontrolę stanu technicznego wynajmowanych autokarów. Z takimi prośbami najczęściej występują rodzice, którzy chcą uzyskać pewność, że ich dzieci wybierające się na autokarową wycieczkę będą bezpieczne.
 

Do tej pory, po otrzymaniu zgłoszenia, policjanci kontrolowali wybrany autokar w różnych częściach miasta- często w niezbyt sprzyjających warunkach. Coraz częściej w tej samej godzinie przyjmowano też kilka zgłoszeń, co stwarzało problemy funkcjonariuszom . Skupienie w jednym miejscu kontroli  znacznie usprawni cały proces. Warunki techniczne Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego umożliwią natomiast sprawną kontrolę  pojazdów. 
 

Przebieg kontroli w ZCP ułatwi też fakt, ze dotychczas większość autobusów wykorzystywanych do przewozu dzieci i młodzieży, z uwagi na swoje parametry techniczne nie może parkować w obszarze zabudowanym, poza wyznaczonymi przystankami oraz placami postojowymi, o czym przypominają regulacje w Prawie o  Ruchu Drogowym.
 

Po formalnym utworzeniu punktu kontroli przy ul. Towarowej, osoby zgłaszające autokar do  przeglądu przed wyjazdem, są zobowiązane poinformować przewoźnika o konieczności dojazdu na peron trzeci Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, najlepiej przed czasem i miejscem zbiórki pasażerów. Kierujący autokarem wycieczkowym zobowiązany jest z kolei do zapewnienia wjazdu na pozostałe perony ZCP, zwracając szczególną uwagę na pasażerów MPK Stargard oraz innych przewoźników. Kontrole w ZCP dotyczą wyłącznie autokarów, wyjeżdżających z grupami wycieczkowymi ze Stargardu. Przeglądy autobusów z wycieczkami, organizowanymi z terenu gmin powiatu stargardzkiego, dokonywane będą nadal w miejscu zbiórki.
 

Dążąc do usprawnienia kontroli, policjanci proszą o wcześniejsze zgłoszenia, najlepiej z siedmiodniowym wyprzedzeniem, ze wskazaniem godziny i daty. Zgłoszenia przyjmuje Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie, pok. nr. 134 lub telefonicznie- pod nr. tel.: 91 48 13 571. W sytuacjach, gdy rodzice nabiorą podejrzeń co do stanu trzeźwości kierowcy autokaru lub w okolicznościach wymagających natychmiastowej interwencji policjantów, należy dzwonić bezpośrednio pod alarmowy numer 112.          

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Stal Rzeszów. GALERIA