Dzisiaj jest: 24.8.2019, imieniny: Bartosza, Jerzego, Maliny

Perełki filmowe w SCK – Ułaskawienie

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Czwartkowe Spotkanie Klubu Filmowego zaprasza widzów do filmowej wędrówki po powojennej Polsce.

Perełki filmowe w SCK – Ułaskawienie
Obraz przedstawiony oczami Jana Jakuba Kolskiego prezentuje film pt. „Ułaskawienie”.

„Ułaskawienie” to najnowsze dzieło napisane oraz wyreżyserowane przez Jana Jakuba Kolskiego. Tym razem wybitny polski twórca przeniósł widzów do czasów stalinizmu na naszych rodzimych ziemiach. Opowiedzianą historię oglądamy z perspektywy 17-letniego chłopca Janka – wnuka pierwszoplanowych postaci.

Głównymi bohaterami dramatu historycznego są Hanna i Jakub Szewczykowie. Małżeństwo z wieloletnim stażem postawione zostało przed ciężką życiową próbą. W czasie wojny został zamordowany przez wroga ich syn. Bohaterowie muszą przeżyć czas żałoby i jednocześnie odnaleźć się w nowej powojennej rzeczywistości.

Dzieło Jana Jakuba Kolskiego to film nie tylko o stracie, ale również o walce, o własną godność osobistą. Dotkliwe poruszany jest tutaj temat wiary, a właściwie niepewności, czy to w co wierzymy naprawdę istnieje. Skłonności do bezbożności sprawiają, że Szewczykowie na każdym kroku poddawani są surowej ocenie otoczenia. Każdy dzień jest dla nich nadzieją o lepsze jutro. „Ułaskawienie” porusza również tematykę zbrodni i kary. Jak daleko może zabrnąć ludzka krzywda. Choć w czasie filmu dominuje obraz, a dialogi skrócone zostały do minimum, to w trakcie niespełna dwóch godzin widz dokładnie czuje ból jaki przeszywa serca wiodących bohaterów.

Na ekranie w rolach pierwszoplanowych występują: Grażyna Błęcka-Kolska oraz Jan Jankowski. U boku głównych aktorów wystąpili również: Michał Kaleta, Krzysztof Globisz i Wojciech Mecwaldowski.

W 2018 roku dzieło Jana Jakuba Kolskiego zostało nagrodzone potrójnym Złotym Lwem w czasie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tym za: najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą, najlepszy scenariusz oraz kostiumy.

Seans Czwartkowego Spotkania Klubu Filmowego odbędzie się 16 maja o godz. 18.30. Gościem specjalnym wydarzenia będzie artysta grafik Andrzej Pągowski. W dniu projekcji o godz. 20.15 będzie można również obejrzeć wernisaż plakatów artysty w Galerii Sala 108 – Hol SCK. Bilety na wydarzenie do zakupienia już teraz w kasie kina oraz pod linkiem http://kino.sck.stargard.pl/film/Cskf_Ulaskawienie#gth. Cena: 6 zł – dla Klubowiczów, 10 – dla pozostałych widzów.  

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA