Dzisiaj jest: 25.8.2019, imieniny: Belii, Ludwika, Luizy

Rodzinne Poranki Muzyczne – Szesnastki i ćwierćnuty, czyli wycieczki wiosenne

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

W Państwowej Szkole Muzycznej najmłodsi, stargardzcy melomani spotkali się w kameralnym gronie,

Rodzinne Poranki Muzyczne – Szesnastki i ćwierćnuty, czyli wycieczki wiosenne

co wzbogaciło ten wyjątkowy poranek o aktywne uczestnictwo przybyłych z pociechami rodziców i sprawiło, że stał się naprawdę rodzinny.

Gośćmi porannego muzykowania były nauczycielki ze Specjalnej Szkoły Podstawowej Panie Agata, Basia i Karolina. Obecność tych wyjątkowych gości wprowadziła nietypową dla muzycznych spotkań, ciekawą konwencję wspólnej zabawy. Wszystkie Panie uczestniczą w szkoleniach Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA i zaprosiły uczestników niedzielnego spotkania do wspólnych zabaw ruchowych przy muzyce. Proste słowa zabawnych piosenek, połączone z obrazującym je ruchem szybko zapadały w pamięć. We wspólnej zabawie wzięli udział wszyscy uczestnicy poranka – przedszkolaki, starsze dzieci i dorośli.

Na altówce, większej siostrze skrzypiec, altowiolistka Zuzanna zagrała utwór J. S. Bacha. Gościem spotkania była również grająca na skrzypcach absolwentka szkoły Kornelia, co pozwoliło na porównanie obu instrumentów. Okazało się, że przedszkolaki znają jeszcze większe instrumenty smyczkowe niż altówka, bez chwili namysłu wymieniły wiolonczelę i kontrabas.
Kornelia zagrała „My way” oraz znany wszystkim wątek romantyczny z filmu „Shrek” - „Alleluja” L. Cohena.

Panie ze szkoły specjalnej zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy z „Małpką Filomeną”, która w śpiewanej piosence skakała, wyginała się, wchodziła na drzewo i zachęcała uczestników zabawy do klaskania w dłonie, klaskania w uda, kręcenia się wokoło i podskoków.

Aby utrzymać uczestników spotkania w radosnym nastroju rodem z dżungli, Nina na trąbce zagrała muzyczny wątek spotkania Simby z Nalą, z filmu „Król Lew”.

Na kwietniowym poranku dzieciom bardzo podobał się akordeon, tym razem uczestnicy mogli podziwiać akordeonowy kwintet. Karol, Michał, Filip, Piotrek i Bartek powitali porankową publiczność jazzowo, a prowadząca spotkanie Agata Spodniewska – Kanarek zażartowała, że w tym utworze młodzi muzycy wyczerpali cały przydział tytułowych „szesnastek”. Akordeoniści zagrali jeszcze utwór „Mały wirtuoz”, by na zakończenie swojego występu porwać publiczność rytmem boogie.

Zachęcamy do wypatrywania filmowych migawek z majowego poranka, warte obejrzenia są nie tylko interpretacje młodych muzyków ale również zabawa wiosenna, którą na zakończenie spotkania zaproponowały Panie Agata, Basia i Karolina. Spotkanie zakończyło wspólne wykonanie „Pożegnalnej piosenki” z zasobów Klanzy. „Do widzenia, cześć i pa, każdy takie słowa zna. Tak się żegnamy cześć, hej, pa.” - powtarzali słowa piosenki rodzice i dzieci. Tym pożegnaniom, uśmiechom i uściskom rąk nie było końca, wszak to ostatni poranek w tym roku szkolnym.


Od września Stowarzyszenie Pro Arte znowu zaprosi wszystkich co lubią muzykę na porankowe spotkania, a my zawiadomimy o tym na naszym portalu.

Niedzielny poranek muzyczny prowadziła Agata Spodniewska – Kanarek. Na fortepianie akompaniował uczestnikom Krzysztof Figiel.

Poranki Muzyczne to cykliczne spotkania z muzyką „ dla wszystkich, co lubią muzykę”.  Koncerty odbywające się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie współorganizowane są przez Stowarzyszenie Pro Arte.

Scenografię do poranków przygotowuje Jolanta Brejdak i jej podopieczni z Pracowni Rękodzieła Artystycznego Młodzieżowego Domu Kultury.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu w niedzielne południe, a dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Stargard, koncerty są bezpłatne.


 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA