Dzisiaj jest: 25.8.2019, imieniny: Belii, Ludwika, Luizy

Galeria exLibris w Dziale Pedagogicznym Książnicy Stargardzkiej zaprasza na…

Dodano: 3 miesiące temu Autor:

… wystawę „Współczesny ekslibris europejski”.

Galeria exLibris w Dziale Pedagogicznym Książnicy Stargardzkiej zaprasza na…
Zachęcamy, aby odwiedzając gościnne mury Książnicy Stargardzkiej, teraz w czasie Tygodnia Bibliotek, ale też po jego zakończeniu, zajrzeć do mieszczącego się na pierwszym piętrze Działu Pedagogicznego i obejrzeć wystawę exlibrisów.

Projektowanie ekslibrisów jest jedną z dziedzin grafiki artystycznej. Ich tworzeniem zajmuje się wielu znanych grafików, rytowników i typografów. Zbieranie ekslibrisów jest również dziedziną kolekcjonerstwa. Ekslibrisy wykonane wyjątkowo pięknie, lub też należące do znanych osób, dodatkowo podnoszą wartość kolekcjonerską egzemplarza książki.
Pierwotnie ekslibris miał jednak charakter wyłącznie użytkowy, służył do oznaczania własnościowego przynależności danego egzemplarza do księgozbioru. Już w wiekach średnich najczęściej był ozdobnym rysunkiem z herbem rodu, stylizowanymi inicjałami właściciela lub nazwą instytucji.

Na wystawie w Książnicy Stargardzkiej można podziwiać ekslibrisy pochodzące z prywatnej kolekcji Ryszarda Balonia, które zostały tak dobrane, aby pokazać różnorodność i tendencje królujące obecnie w sztuce miniatury w Europie. Te maleńkie, jeśli chodzi o powierzchnię, dzieła sztuki kumulują w sobie fascynujące piękno, zagadkowość, prowokację. Na wystawie można podziwiać przykłady różnych technik graficznych, rozgościły się tutaj linoryty, drzeworyty, akwaforty i akwatinty z Belgii, Czech, Holandii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Włoch, Litwy, Łotwy, Niemiec i Polski.

Tydzień Bibliotek potrwa jeszcze do 15 maja, a w naszej bibliotece oprócz atrakcyjnego i wciąż odnawianego księgozbioru, przez cały rok można uczestniczyć w niezwykłych wydarzeniach kulturalnych. Warto polubić profil: Książnica Stargardzka na fb i śledzić ofertę tej placówki. 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA