Pokazowe materiały i narzędzia, charakterystyczne dla ówczesnych placów budowy oraz metody i technologie, stosowane przez dawnych cieśli oraz murarzy- to wszystko znajdziemy w stargardzkim Muzeum Archeologiczno- Historycznym, które zaprasza do obejrzenia ekspozycji pod hasłem: „Dawno temu na budowie”. Wystawę uroczyście otwarto z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, i zastępcy prezydenta Stargardu Piotra Mynca. Kuratorem ekspozycji jest Marcin Burdziej.
Podziwiając cuda architektury gotyku ceglanego w Stargardzie, zastanawiamy się niejednokrotnie, w jaki sposób ówcześni budowniczy, bez znanego nam obecnie specjalistycznego sprzętu, współczesnych technologii ułatwiających procesy budowlane oraz innych udogodnień, wznosili pod niebo swoje budowle, budzące zachwyt po dziś dzień swą wyjątkowością i niepowtarzalnością. Odpowiedź na nurtujące nas pytania znajdziemy u stargardzkich Muzealników, którzy zapraszają do obejrzenia wystawy, prezentującej wyposażenie dawnych warsztatów budowlanych.
Ekspozycję Muzeum Archeologiczno- Historycznego przygotował Marcin Burdziej, który podczas jej otwarcia w niezwykle barwny sposób wprowadził wszystkich uczestników w świat dawnego rzemiosła, techniki oraz metod wznoszenia budowli, opartych na sile mięśni oraz zestawie prostych narzędzi.
W Muzeum obejrzymy więc rekonstrukcje czterech warsztatów, które umożliwiały pracę cieśli, strycharzowi, szklarzowi i murarzowi. Ciekawostką jest również i to, że przeważająca część zrekonstruowanych przedmiotów wykonał sam Marcin Burdziej, zdradzając, że talenty ciesielskie odziedziczył po ojcu.
Zaletą ekspozycji „Dawno temu na budowie” jest przede wszystkim możliwość wypróbowania dawnego sprzętu. Zwiedzający mogą bowiem bezpośrednio zaangażować się w ówczesny proces budowlany, pod czujnym okiem kuratora wystawy. Wielu emocji może dostarczyć więc próba samodzielnej produkcji ceramiki budowlanej lub udział w montażu elementów drewnianych konstrukcji, nie mówiąc już o szkleniu okien czy udziale w budowie murów…
Cel komisarza wystawy „Dawno temu na budowie” jest jeden: przybliżyć wszystkim, niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu klimat i osiągnięcia przeszłości, przez zabawę lub osobiste doświadczenie. Zapraszamy więc w imieniu Starosty i Dyrektora Muzeum Archeologiczno- Historycznego do obejrzenia tej unikalnej wystawy. Zebrane sprzęty mogą uświadomić nam jedno: nie wszystko było niegdyś dostępne za jednym kliknięciem. Nie przeszkadza to jednak powstałym dziełom trwać przez kolejne wieki, co w przypadku naszych osiągnięć, zdobyczy i technologii nie jest już takie pewne…