Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Stargard na trasie SKM

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Unia Europejska potwierdziła dofinansowanie dla budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Stargard na trasie SKM
Na jej szlaku znalazł się również Stargard.

Nowoczesny system poruszania się po szczecińskiej metropolii pomoże zbudować Unia Europejska, która dołoży na ten cel w sumie 538,5 miliona złotych. W sumie inwestycja będzie kosztowała 741 milionów złotych.

- To największy tego typu projekt budowy kolei aglomeracyjnej z dofinansowaniem unijnym w Polsce - mówi Roman Walaszkowski, dyrektor biura Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, które jest liderem budowy SKM. - Jednocześnie najbardziej kompleksowe przedsięwzięcie prowadzone w kraju. Budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej to nie tylko budowa i modernizacja trakcji i infrastruktury kolejowej. Na terenie SOM powstanie 40 przystanków węzłowych integrujących różne środki transportu od samochodów osobowych i rowerów przez autobusy i tramwaje komunikacji publicznej.

Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego przedstawiło już oficjalny schemat linii i nazw przystanków SKM.  Znalazł się na nim również Stargard. Dzięki uruchomieniu SKM mieszkańcy odczują bezpośrednie korzyści, a dojazd na trasie kolei stanie się łatwy i transportowy. - SKM może doprowadzić do tego, że będziemy mieli wrażenie, że poruszamy się po jednej dużej, zintegrowanej aglomeracji. Zyskamy dzięki temu łatwiejszy dostęp do pracy, wszelkich usług społecznych i kultury. Na pewno zwiększy się też częstotliwość kursowania pociągów na trasie Stargard-Szczecin – mówi prezydent Stargardu Rafał Zając.

Szczecińska Kolej Metropolitalna to projekt szybkiej kolei miejskiej, łączącej szczecińskie osiedla Prawobrzeża z centrum Szczecina oraz Policami, Goleniowem, Stargardem i Gryfinem, który wykorzystywałby istniejący układ torów kolejowych i stacji. Szczecińska Kolej Metropolitalna stanowić będzie wraz ze skomunikowanymi węzłami przesiadkowymi główną oś transportu publicznego w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym. Tworząc zintegrowany z innymi gałęziami transportu publicznego (tramwaje autobusy) oraz indywidualnego (parkingi P&R, B&R) system kolejowych połączeń, zapewni szybkie, wygodne i bezpieczne przemieszczanie się w obrębie SOM.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA