Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Ósmy Stargardzki Polonez Maturzystów. [VIDEO].

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Tradycją stargardzkich maturzystów stał się dostojny, dworski taniec na Rynku Staromiejskim w przededniu egzaminu dojrzałości.

Ósmy Stargardzki Polonez Maturzystów. [VIDEO].
W rytm Poloneza Wojciecha Kilara, o którym Andrzej Wajda żartował, że nakręcił film do tego właśnie utworu, na stargardzki rynek wkroczyli maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Nr 1 i Zespołu Szkół NR 2, przez stargardzian zwanego Ekonomikiem.

Na maturzystów czekali dostojni goście tego wyjątkowego wydarzenia:

Dziekan Wydziału Zamiejscowego Collegium Balticum Pan Andrzej Staroń, który w imieniu władz uczelni złożył abiturientom tradycyjne życzenia, połamania piór na maturze.
Zapewnił też o wsparciu uczelni dla nauczycieli w tym trudnym okresie.

Zastępca Prezydenta Miasta Pan Piotr Mync, życzący stargardzkim maturzystom jak najlepszych wyników na egzaminach, dobrego wyboru uczelni, a sobie, wszystkim stargardzianom i dzisiejszym maturzystom powrotu do naszego miasta po ukończeniu studiów.

Zastępca Starosty Powiatu Stargardzkiego Pani Joanna Tomczak, która do życzeń zdania egzaminów dołączyła zapewnienie, że dla wszystkich obecnych jest to właściwie formalność, gdyż odtańczenie poloneza na Rynku Staromiejskim jest dobrą wróżbą.

Na uroczystości zagościli również Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Powiatu Stargardzkiego Pan Jerzy Hernet, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego Pan Bronisław Stefanowicz oraz owacyjnie witany przez uczniów Dyrektor I LO Pan Andrzej Albrewczyński.

Uczniowie poszczególnych szkół przedstawili gościom i zgromadzonym na rynku mieszkańcom miasta swoje wersje poloneza, majestatyczny krok przeplatając charakterystycznymi dla tego tańca figurami. W przygotowanych przez maturzystów układach nie zabrakło: ustawień czwórkami, korowodów, tańca w kole i dwóch mniejszych, węża, spirali, mijanek oraz najbardziej rozpoznawalnej figury - tunelu, w którym tancerze stojąc w korowodzie unoszą ręce do góry, a pary z początku pochylają się i przechodzą dołem.

Teraz czas przysiąść do książek, bo kasztany już poczuły wiosnę. Będziemy trzymać kciuki!


 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA