Dzisiaj jest: 2.6.2020, imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny

Kierował samochodem mimo decyzji o cofnięciu uprawnień, teraz odpowie za przestępstwo

Dodano: rok temu

Policjanci stargardzkiej drogówki w minioną sobotę zatrzymali do kontroli kierowcę opla, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

Kierował samochodem mimo decyzji o cofnięciu uprawnień, teraz odpowie za przestępstwo
Jak się okazało po sprawdzeniu w systemach uprawnienia zostały cofnięte 53 latkowi w drodze decyzji właściwego organu z uwagi na stan zdrowia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami mężczyzna odpowie za przestępstwo, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W minioną sobotę policjanci ruchu drogowego podczas pełnienia służby w rejonie ulicy Most Kamienny w Stargardzie kontrolowali kierujących poruszających się tą drogą pod kątem stanu trzeźwości, stanu technicznego pojazdów, oraz posiadanych uprawnień. Podczas jednej z takich kontroli funkcjonariusze ustalili, że właściwy organ drogą decyzji cofnął mężczyźnie uprawnienia do kierowania pojazdami ze względów zdrowotnych.

Przypominamy, że według obowiązujących przepisów art. 129 Rozdział I Prawo o ruchu drogowym mówi o uprawnieniach Policji, oraz innych organów do których należą między innymi:

1.   Czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach,kierowanie ruchem i jego kontrolowanie należą do zadań Policji.

2.  Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1, jest uprawniony do: między innymi :

13) występowania w uzasadnionym przypadku z wnioskiem o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem;

Wniosek taki jest sporządzany przez Policję w uzasadnionym przypadku po przeprowadzeniu kontroli drogowej, podczas której stan kierującego budził wątpliwości funkcjonariusza, co do bezpiecznego panowania nad pojazdem na drodze i kierowany do właściwego terytorialnie starosty. Starosta natomiast wydaje w tej sprawie decyzję o skierowaniu kierującego na badania. Po przeprowadzoych badaniach i uzyskaniu ich wyników to Starosta decyduje o tym, czy kierującemu należy oddać uprawnienia do kierowania pojazdami, czy też wydać decyzję o cofnięciu uprawnień. W sytuacji, gdy kierujący otrzymał decyzję właściwego Starosty o cofnięciu uprawnień, a nie stosuje się do niej, popełnia przestępstwo z art. 180 kk.

Art. 180 kk,

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2.
Źródło: Policja Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA