Dzisiaj jest: 22.8.2019, imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda

Działaczki Koła "Małej Iny" przeszły inicjację

Dodano: 6 miesięcy temu

Koło Gospodyń Wiejskich „Mała Ina” oficjalnie zainaugurowało działalność w Przewłokach (gmina Dolice).

Działaczki Koła "Małej Iny" przeszły inicjację

W uroczystym  spotkaniu z tej okazji, uczestniczyła Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska.  Na zaproszenie do udziału w ceremonii otwarcia, odpowiedział także Arkadiusz Janowicz z biura Programu  Rozwoju Obszarów Wiejskich Samorządu  Województwa Zachodniopomorskiego. Do siedziby Koła w Przewłokach, przybyli również przedstawiciele zakładu Agrofirmy Witkowo z Dolic. Organizacja funkcjonuje na podstawie przepisów niedawno przyjętej ustawy. Nowe prawo stwarza możliwość uzyskania kołom gospodyń uzyskanie osobowości prawnej, co z kolei upoważnia do ubiegania się o dofinansowanie ich działalności.
 

Ceremonia inauguracji działalności Koła w Przewłokach przybrała nietypowy charakter. Uczestnicy spotkania mogli bowiem wziąć udział w świeckiej ceremonii chrztu nowej organizacji. W roli matki chrzestnej wystąpiła Anna Skierkowska- zaangażowana na co dzień w społeczną aktywizację kobiet, zamieszkałych w miejscowościach gminy Dolice. Pani Anna wspomogła też gospodynie przy  rejestrowaniu organizacji, w myśl nowych przepisów. Zadanie ojca chrzestnego wypełnił natomiast z dużym zaangażowaniem Kazimierz Matkowski, mieszkaniec Przewłok. Świadkiem doniosłej ceremonii był także-  obok Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej-  Przewodniczący Rady Gminy Dolice Ryszard Mikołajczyk.
 

Gospodynie uroczyście wyrzekły się wszystkiego, co prowadzi do niechęci działania i zwątpienia. Zadeklarowały także wiarę w zdrową żywność- bez zakalców i tłuszczów, którą będą częstować na organizowanych przez siebie imprezach. Przyjęto również od nich deklarację niezłomnej pewności w sprawne pozyskiwanie funduszy dla Koła.
 

Organizację w Przewłokach tworzy 16 aktywnych kobiet, na czele z Anatalią Małachowską- Przewodniczącą Koła. Ambicją założycielek i działaczek jest integracja mieszkańców Przewłok oraz sąsiednich miejscowości: Strzebielewa i Kurcewa. To jedno z dwóch Kół Gospodyń na terenie gminy Dolice, zarejestrowanych zgodnie z przepisami nowej ustawy (drugie działa już w Dobropolu Pyrzyckim).

Po formalnej ceremonii chrztu zakończonej symbolicznym toastem, życzeniom i śpiewom- szczególnie w wykonaniu dolickiego zespołu „Kalina”, nie było końca. Goście bawili się świetnie na parkiecie świetlicy wiejskiej w Przewłokach, gdzie formalne urzędowanie rozpoczęły gospodynie z „Małej Iny”.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje [16-18.08] - GALERIA