Dzisiaj jest: 17.5.2024, imieniny: Brunony, Sławomira, Wery

Wspomnień czar? Rok 2018 w Książnicy Stargardzkiej. [cz.2].

Dodano: 5 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

Moda na czytanie.

Wspomnień czar? Rok 2018 w Książnicy Stargardzkiej. [cz.2].
Biblioteka, to dla wszystkich miejsce, w którym można wypożyczyć książkę lub poczytać ją na miejscu. Książnica Stargardzka to również miejsce, w którym można uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach promujących czytelnictwo. Podobnie, jak w latach ubiegłych, nie brakowało ich również w 2018 roku, a rok bieżący zapowiada ich kontynuację na dotychczasowym, wysokim poziomie.

W wybrane soboty wg. publikowanego na stronie www. Książnicy harmonogramie,  bibliotekarze przygotowywali spotkania z najmłodszymi czytelnikami pod hasłem: „Wesoła sobota w Bibliotece”. Każde spotkanie rozpoczynało głośne czytanie, po którym następowały tematyczne atrakcje m.in. różnorodne konkursy, zgadywanki, miniturnieje, przedstawienia teatrzyku lalkowego, prezentacje multimedialne, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia plastyczne i muzyczne.

W Dziale Multimedialnym dzieci i dorośli czytelnicy mogli spotykać się w ramach „Dyskusyjnego Klubu Książki”. Klub zrzesza osoby, które lubią czytać i rozmawiać o swoich lekturach, poznawać nowych autorów i gatunki literackie. Uczestnicy spotkań wcale nie muszą prowadzić poważnych dyskusji, ani znać się dobrze na literaturze. Spotkania nie mają ściśle określonej formy, pomysł oparty jest na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o czytanych książkach oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.

Dział Dziecięco-Młodzieżowy rozpoczął w ubiegłym roku akcję „Mała książka – wielki człowiek”. Jest to akcja zachęcająca rodziców do częstego odwiedzania z pociechami biblioteki i wyrobienia nawyku codziennego czytania dziecku. Trzylatki które są zapisywane przez opiekunów do Książnicy Stargardzkiej otrzymują Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę z wierszami dla dzieci oraz Kartę Małego Czytelnika, do której przy każdym wypożyczeniu maluch otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zdobywa imienny dyplom. W takiej wyprawce, oprócz Karty i książki, rodzice trzylatków znajdą również pomocne informacje o korzyściach płynących z czytania dzieciom oraz cenne sugestie jaką literaturę dobrać dla korzystnego, intelektualnego i emocjonalnego rozwoju ich dziecka.
Całość projektu jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego w Książnicy Stargardzkiej wystartowało nowe medium jakim jest Program ACADEMICA, czyli bezpłatny dostęp przez Internet do zbiorów naukowych Biblioteki Narodowej. Stało się to możliwe dzięki zawarciu przez Książnicę umowy z największą polską biblioteką – Biblioteką Narodową w Warszawie, i przygotowaniu na miejscu w Książnicy specjalnego stanowiska komputerowego ze stosownym oprogramowaniem, które umożliwia dostęp do blisko dwóch milionów książek naukowych, które posiada w swoich zbiorach Biblioteka Narodowa. Program udostępnia cyfrowe wersje publikacji ze szczególnym naciskiem na publikacje przydatne w kształceniu i pracy naukowej, umożliwiając jednocześnie korzystanie z publikacji chronionych prawem autorskim.

Stargardzianie mogli wziąć również udział w organizowanych przez Książnicę Stargardzką spotkaniach autorskich z:
? autorką powieści obyczajowych, Anną Sakowicz autorką serii powieści „Złodziejka marzeń”,
? autorką powieści obyczajowych Dorotą Schrammek mieszkającą w Pobierowie, właśnie dlatego jej bohaterowie mieszkają tuż, po sąsiedzku,
? stargardzianką Kamilą Wolską, autorką terapeutycznej bajki „Motylek Marcelek”,
? podróżnikiem Robertem Czerniakiem,
? dziennikarzem, pisarzem i poetą, stargardzkim urzędnikiem Marcinem Rumińskim, wiersze Pana Marcina w czasie spotkania czytał Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki,
? autorem powieści sensacyjnych stargardzianinem Arturem Baniewiczem,
? Izą Niewiadomską-Labiak, autorką wdzięcznych, rymowanych książeczek dla dzieci o tematyce przyrodniczej,
? Agnieszką Gładzik promującą nową powieść, której akcja rozgrywa się w jeszcze wojennym Szczecinie - „Pomorzanie”,

? Danutą Romaną Słowik, poetką, pisarką i malarką, autorką wspomnień z okresu stanu wojennego oraz poprzedzających do wydarzeń,
? Sylwią Trojanowską, autorką powieści obyczajowych i autorem kryminałów Markiem Stelarem, oboje połączył wątek lokalny, bliski mieszkańcom Stargardu – w czasie spotkania Sylwia Trojanowska promowała „A gdyby tak…”,  a Marek Stelar „Niewiadoma”. Akcja obu powieści toczy się współcześnie w województwie zachodniopomorskim.

W 2018 roku Książnica Stargardzka rozpoczęła zamieszczać w Sieci filmy ukazujące zbiory i działalność instytucji. Stargardzcy bibliotekarze postawili zatem na innowacyjną, jak dotąd w Stargardzie, metodę nakręcenia serialu dokumentalnego, który zatytułowali „Skarby Książnicy Stargardzkiej”. Wszyscy miłośnicy czytelnictwa mogą dzięki niemu poszerzyć swoją wiedzę na temat kultury materialnej i umysłowej związanej z historią Pomorza, Polski i Europy oraz dowiedzieć się o wielu znakomitych przedsięwzięciach realizowanych przez stargardzką bibliotekę – jednej z największych bibliotek w województwie zachodniopomorskim. Do końca minionego roku ukazały się, podane poniżej, następujące odcinki serialu, a swoje premiery mają już tegoroczne.

 
1. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 1: Starodruki, opublikowano 6 lutego 2018
2. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 2: Dawne Czasopisma, opublikowano 6 marca 2018
3. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 3: Dawne Mapy, opublikowano 3 kwietnia 2018
4. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 4: Kryształowa Maska, opublikowano 1 maja 2018
5. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 5: Patera pamiątkowa z okazji Luther-Festspiel w Stargardzie, opublikowano 5 czerwca 2018
6. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 6: Proweniencje, opublikowano 4 września 2018
7. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 7: Dawne Książki, opublikowano 2 października 2018
8. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 8: Kartoteka Regionalna, opublikowano 6 listopada 2018
9. Skarby Książnicy Stargardzkiej, odcinek 9: Galeria Jednego Obrazu, opublikowano 4 grudnia 2018

http://youtube.ksiaznicastargardzka.pl/
https://www.facebook.com/ksiaznica/

 
W 2018 roku zostały dodrukowane wkładki z przepisami do wydanej w 2017 roku przez Książnicę „Książki Kucharskiej Ziemi Stargardzkiej”. Pierwszej takiej pozycji wydanej w języku polski w powojennym Stargardzie, która natychmiast stała się stargardzkim hitem wydawniczym.

W wydarzeniach organizowanych przez Książnicę Stargardzką chętnie biorą udział stargardzianie z każdego przedziału wiekowego, a cykliczne spotkania mają grono wiernych uczestników.

Stargardzcy bibliotekarze są niezwykle kreatywni, przygotowują różnorodne wydarzenia nie tylko dla czytelników, ale również twórców i miłośników sztuki. Chętnie podejmują wyzwanie przygotowywania stargardzkich edycji ogólnokrajowych akcji i uczestniczą w wydarzeniach miejskich i powiatowych. O tym, kolejny materiał podsumowujący działania Książnicy Stargardzkiej w 2018 roku.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja