Dzisiaj jest: 21.11.2024, imieniny: Janusza, Marii, Reginy

Malowanie daje im poczucie wolności

Dodano: 6 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

W Galerii im. Jerzego Wąsiewicza w Starostwie Powiatowym otwarto wystawę prac więźniów Zakładu Karnego w Stargardzie.

Malowanie daje im poczucie wolności
W jakich okolicznościach powstały i kto wpadł na pomysł, by więźniowie zainteresowali się sztuką?

Wystawę na parterze Starostwa Powiatowego w Stargardzie otworzyli w środę Starosta Iwona Wiśniewska, Wicestarosta Joanna Tomczak oraz Członek Zarządu Powiatu Irena Agata Łucka. Na uroczystości obecni byli również Dyrektor Zakładu Karnego w Stargardzie ppłk Adam Ładniak oraz por. Michał Kucyrka- koordynator i opiekun wystawy.

Prezentowane dzieła więźniów stanowią owoc warsztatów pod hasłem "Zacznij tworzyć sztukę", prowadzonych przez Prezes Stargardzkiego Stowarzyszenia Miłośników Sztuk Plastycznych "Brama" Ludmiłę Sabadini. Program resocjalizacyjny o tej samej nazwie miał za zadanie ogniskować kulturę artystyczną w readaptacji społecznej osadzonych poprzez praktyczną naukę malowania obrazów podczas warsztatów plastycznych.

- Program readaptacji społecznej "Zacznij tworzyć sztukę" realizowany był od 27 lutego do 30 czerwca 2018 r.- mówi por. Michał Kucyrka, wychowawca ds. kulturalno-oświatowych w Zakładzie Karnym w Stargardzie. -W warsztatach malarskich uczestniczyło 10 skazanych. Program skierowany był dla skazanych młodocianych oraz dorosłych odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, przebywających w zakładzie karnym typu półotwartego lub zamkniętego. Kwalifikowanie do programu poprzedzone było rozmową z wychowawcą w celu oceny posiadanych umiejętności plastycznych- dodaje.

Osadzeni namalowali dwadzieścia obrazów o zróżnicowanej tematyce. Finałem całego projektu była prezentacja obrazów podczas "Art Festiwalu Stargard 2018" w dniach 19-20.05.2018 r. Obrazy zostaną przekazane na aukcje charytatywne, które odbywać się będą w ramach stargardzkiej akcji "Wybiegajmy dzieciom uśmiech". Jej celem jest zbiórka pieniędzy dla dwóch niepełnosprawnych dziewczynek Kornelii i Mileny, które potrzebują m.in. pieniędzy na kosztowne leczenie. - Jedną z osób odpowiedzialnych za organizację przedsięwzięcia jest lokalny sportowiec Gracjan Rynkiewicz, któremu to zostaną przekazane wykonane przez osadzonych przedmioty- informuje por. Michał Kucyrka.

Prezes SSMSP "Brama" Ludmiła Sabadini dobrze ocenia współpracę z więźniami. - Było to duże wyzwanie. Nie bez obaw zgodziłam się brać w tym projekcie udział. Okazało się, że zupełnie bezpodstawnie- mówi Ludmiła Sabadini. - W tym przedsięwzięciu brali udział osadzeni, w większości młodzi mężczyźni. Wielu z nich pierwszy raz miało kontakt ze sztuką i stało przed sztalugą. Podeszli jednak do zajęć z zapałem i nadspodziewanym  zaangażowaniem. Rozmawiałam z każdym z nich z osobna dobierając temat do realizacji tego, co chcieliby wyrazić w swoim obrazie. Podczas tych spotkań panowała bardzo miła i twórcza atmosfera. Osadzeni deklarowali po zakończeniu warsztatów, że nadal będą malować już pod kierunkiem swojego wychowawcy Pana Michała Kucyrki- opowiada Ludmiła Sabadini.

Prace można oglądać przez miesiąc.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja