Proboszcz Jarosław Biryłko przywitał zaproszonych gości: przedstawicieli władz samorządowych, kościoła rzymsko-katolickiego i prawosławnego, wojska, policji, straży pożarnej, straży więziennej, spółek miejskich, kultury, szkolnictwa i mieszkańców miasta różnych wyznań.
Ksiądz Jarosław podkreślił, że po raz dziewiąty na tych ziemiach, różnorodnych kulturowo, wspólne kultywowanie tradycji bożego narodzenia umożliwia integrację i wzajemne poznanie się wyznawców kościoła wschodniego i zachodniego. Koncert został zorganizowany w czasie trwania tygodnia modlitw o jedność chrześcijan.
Jako pierwszy w koncercie wystąpił chór Sotiria z Gorzowa. Chór został powołany w 2005 roku, jako chór towarzyszący liturgii i nabożeństwom odprawianym w gorzowskiej cerkwi. Chór uczestniczył w licznych koncertach i konkursach muzyki cerkiewnej w Polsce i za granicą. W repertuarze ma pieśni cerkiewne i ludowe - polskie, ukraińskie, łemkowskie oraz dzieła muzyki klasycznej.
W czasie koncertu chór zaprezentował kolędy i pastorałki pochodzące z różnych kręgów kulturowych, w różnych językach.
Kolejnym chórem, który zaprezentował kolędy był dobrze znany stargardzianom Chór Echo Arioso. Echo Arioso działa w naszym mieście od 1972 roku. Obecnie chór liczy 45 członków i od roku 1995 działa pod kierownictwem artystycznym Jerzego Krawczyńskiego. W repertuarze chóru, znajduje się ponad 200 utworów o różnej tematyce: kolędy i pastorałki, pieśni patriotyczne, marynistyczne, sakralne, ludowe i okolicznościowe.
W czasie koncertu chór zaprezentował zarówno nowe dla ucha, jak również dobrze znane wszystkim kolędy w nowych, ciekawych aranżacjach.
Trzecim chórem prezentującym się na koncercie był Chór Oktoich Prawosławnego Ordynariatu przy Garnizonie Wrocław i cerkwi Cyryla i Metodego we Wrocławiu. Chór powstał w 1991 roku jako chór męski, od 2009 zespół występuje z głosami żeńskimi. Chór Oktoich jest laureatem wielu nagród i medali.
W trakcie koncertu zaprezentował „Troparion” będący muzyczną sentencją świąt Bożego Narodzenia oraz kolędy i pastorałki, w języku starocerkiewnosłowiańskim zwane „szczedriwkami”.
Proboszcz Jarosław Biryłko na zakończenie podziękował wszystkim za udział w koncercie, a w szczególności: Arcybiskupowi Jerzemu Ordynariuszowi Diecezji Szczecińsko-Wrocławskiej, Prezydentowi Miasta Rafałowi Zającowi i Staroście Powiatu Stargardzkiego Iwonie Wiśniewskiej. Proboszcz wspomniał wszystkich, którzy koncert wsparli: Urząd Miasta Stargard, Starostwo Powiatowe w Stargardzie, PEC, MPGK, Zakład Zagospodarowania Odpadów, STBS, SCK, oraz objęli patronatem medialnym: TV Szczecin, Radio Stargard, Głos Szczeciński i portale internetowe: nasze miasto, e-stargard.pl.
Ksiądz Jarosław wspomniał też, że kiedy po raz pierwszy organizowany był ten koncert trudno było przewidzieć, jak potoczą się jego losy. W przyszłym roku kolędy będą jednoczyć stargardzkich chrześcijan po raz dziesiąty. Z tej okazji koncert planowany jest jako impreza dwudniowa. Pierwszego dnia koncert odbędzie się w sali SCK, do której zostaną zaproszone wszystkie chóry uczestniczące w kolejnych edycjach koncertu kolęd wschodniosłowiańskich, a drugiego dnia koncert odbędzie się tradycyjnie w cerkwi.
Na zakończenie spotkania wszystkie chóry oraz zgromadzona w cerkwi widownia odśpiewali wspólnie kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”.
Zapraszamy do obejrzenia e-galerii - tutaj
oraz video
oraz video