Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

….nowe brzmienie miasta. Czas na muzykę. [cz.4].

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

„Powstanie stargardzkiej orkiestry to nie tyle kwestia lokalnych ambicji, lecz dążenie Miasta do kompletności, do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.”

….nowe brzmienie miasta. Czas na muzykę. [cz.4].
- mówił Pan Prezydent Rafał Zając tuż przed pierwszym koncertem Orkiestry Camerata Stargard.

Koncert nazwany Prezydenckim dla upamiętnienia śp. Sławomira Pajora Prezydent Miasta w latach 2002-2017, odbył się 18 stycznia 2018 roku, w pierwszą rocznicę nagłej śmierci Pana Prezydenta.

W oczekiwaniu na koncerty przygotowane w sezonie artystycznym 2019, wspominamy koncerty ubiegłoroczne. W poprzednim artykule przypomnieliśmy koncert inauguracyjny oraz  koncerty z muzyką Baermanna i Mozarta, i Cztery Pory Roku Vivaldiego, który odbył się w ramach ArtFestiwalu.

Kolejny raz Camerata rozbrzmiała muzyką Georges’a Bizeta z opery Carmen w czasie Dni Stargardu, w Amfiteatrze Miejskim. Za pulpitem dyrygenckim stanął Władimir Iwanciw, koncert poprowadził Paweł Osuchowski.
Carmen, piękna, młoda cyganka,  najsłynniejsza w dziejach muzyki femme fatale, symbol zmysłowości towarzyszyła stargardzianom w Noc Kupały, w tradycji polskiej stanowiącej „prababcię” zaczerpniętych z tradycji zachodnich Walentynek. 

26 sierpnia w Teatrze Letnim, w ramach COOLturalnych Wakacji Camerata przypomniała mieszkańcom miasta muzykę baroku.
Barok to bardzo różnorodna muzyka, nie tylko dlatego że epoka trwała blisko dwa stulecia, ale również dlatego że muzycy baroku dążyli do stworzenia nowych form muzycznych, to epoka poszukiwań i eksperymentów muzycznych.
Koncert w Parku Chrobrego przybliżył dokonania pięciu kompozytorów tego okresu, byli to:
Giuseppe Torelli, prekursor utworów na skrzypce,
Henry Purcell, innowator w dziedzinie harmonii,
Johann Pachelbel, wybitny organista, kreator nowego stylu dzieł organowych,
Georg Friedrich Haendel, autor oper i wielu koncertów organowych, ale również orkiestrowych,
Arcangelo Corelli, twórca zasad concerto grosso - formy muzyki barokowej przeznaczonej na zespół instrumentalny, zbudowanej zwykle z czterech do sześciu części.
Solowe partie na trąbkę wykonał Marcin Olkowski, od 2007 roku związany z Filharmonią Szczecińską.

Na zakończenie swojego pierwszego sezonu artystycznego Orkiestra Camerata Stargard zaprezentowała kompozycje wybitnych Polaków, wpisując się tym koncertem w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
Koncert rozpoczęła „Elegia na smyczki” Marka Jasińskiego, kompozycja podniosła i pełna refleksji o wszystkim co odchodzi w przeszłość.
Marek Jasiński (1949-2010) urodził się w Stargardzie i zawsze ciepło wspominał swoje rodzinne miasto. Kompozycje Marka Jasińskiego wykonywane są na całym świecie. Komponował głównie muzykę wokalną ale również instrumentalną na różne składy instrumentalne.
Orkiestra zagrała również kompozycje Witolda Lutosławskiego inspirowane muzyką ludową, przywodzącą na myśl XIX-wieczną polską wieś i „Bajkę” Stanisława Moniuszki, którą słuchacze zostali oczarowani i jak wspomniał przed wykonaniem utworu Władimir Iwanciw przeniesieni w czasy dzieciństwa, na dziadkowe kolana.
Koncert zakończył występ stargardzianina Damiana Ziomko, który zagrał utwory Fryderyka Chopina.
Publiczność była zachwycona koncertem i domagała się licznych bisów.

Orkiestra Camerata Stargard Koncertem Prezydenckim, który odbędzie się w najbliższą niedzielę rozpoczyna drugi sezon artystyczny, pełen wyzwań dla Kierownika orkiestry Grzegorza Konopczyńskiego, Kierownika artystycznego Władimira Iwanciwa i artystów oraz pełen nadziei stargardzkich melomanów.

Sezon rozpoczyna się wielkim sukcesem, bilety na koncert nie są już dostępne, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem znacznie przerastającym możliwości Dużej Sali, Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza wszystkich zainteresowanych do obejrzenia transmisji prowadzonej na żywo w dniu wydarzenia pod adresem: tutaj

Jednocześnie informujemy wszystkie osoby, które nie mają możliwości obejrzeć koncertu online, że w Małej Sali w niedzielę 13.01.2019 o 17.00 prowadzona będzie transmisja wydarzenia.
Wstęp po okazaniu biletów wolnego wstępu, które będą do odbioru w kasie Kina SCK w czwartek od godziny 17.00.
Z uwagi na to, że ilość miejsc w małej sali jest ograniczona do 180, w kasie Kina SCK jedna osoba będzie mogła odebrać tylko 2 bilety.
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA