Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Perełki filmowe w SCK – Stan wewnętrzny

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Czwartkowe Spotkanie Klubu Filmowego przeniesie nas do Polski lat osiemdziesiątych.

Perełki filmowe w SCK – Stan wewnętrzny
Na ekranie zostanie zaprezentowana produkcja z 1982 roku pt. „Stan wewnętrzny”.

Film w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego miał swoją premierę 25 sierpnia 1989 roku i w tym samym roku został dwukrotnie nagrodzony. Po raz pierwszy Nagrodą Prezydenta Gdyni podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a następnie Srebrnym Gronem w Łagowie w trakcie Lubuskiego Lata Filmowego
.

Akcja filmu rozpoczyna się w Gdańsku podczas grudniowego wieczoru w 1981 roku.  W trakcie pożegnalnego przyjęcia poznajemy kapitan Ewę Jaskólską, która uroczyście rozstaje się ze swoimi przyjaciółmi przed planowanym rejsem dookoła świata. Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in. były mąż, zakochany w Ewie przyjaciel oraz znajomy dziennikarz telewizyjny. Cała czwórka związana jest z „Solidarnością”. Rejs dochodzi do skutku, a przyjaciele utrzymują kontakt radiowy z Ewą. Jednak wprowadzanie stanu wojennego w dniu 13 grudnia sprawia, że kontakt z kobietą zostaje przerwany, a wielu z najbliższych przyjaciół trafia do obozu internowanych. Gdy udaje się nawiązać rozmowę telefoniczną Ewa otrzymuje szczątkowe informacje na temat sytuacji w kraju. Zostaje zmuszona do podjęcia decyzji, czy kontynuować rejs, który pozwoli jej pobić rekord świata, czy też wracać do Polski. Decyzja, jaką podejmie będzie mieć swoje konsekwencje również w innych życiowych decyzjach.

Film zaraz po montażu został ocenzurowany i dopiero za sprawą Zespołu „Tor” ujrzał światło dzienne w 1985 roku. Dramat psychologiczny pokazuje, jak główna bohaterka musi poradzić sobie z trudnymi życiowymi wyzwaniami w obliczu niepewnego czasu, jakim jest wprowadzenie stanu wojennego. Dzieło stanowi ekranizację noweli Jacka Janczarskiego pt. „Samotna”.
Główną rolę słynnej żeglarki Ewy Jaskólskiej zagrała Krystyna Janda. Ponadto na ekranie zobaczymy takie legendy polskiego kina jak: Janusz Gajos, Jan Englert, czy też Marin Opania. Muzykę skomponował m.in. Zbigniew Hołdys, który będzie specjalnym gościem tuż po seansie Czwartkowego Spotkania Klubu Filmowego.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na seans w czwartek o godz. 18.30. Bilety w cenie 10 złotych lub dla stałych klubowiczów po 6 złotych do zakupienia pod linkiem http://kino.sck.stargard.pl/film/Cskf_Stan_Wewnetrzny#gth lub w kasie kina.   

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA