Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

….nowe brzmienie miasta. Czas na muzykę. [cz.3].

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Orkiestra Camerata Stargard powstała z marzeń stargardzian. Szybko stała się dumą wszystkich mieszczan.

….nowe brzmienie miasta. Czas na muzykę. [cz.3].
„Powstanie stargardzkiej orkiestry to nie tyle kwestia lokalnych ambicji, lecz dążenie Miasta do kompletności, do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.” Tymi słowami Pan Prezydent Rafał Zając uzasadniał powstanie Orkiestry Camerata Stargard na koncercie inauguracyjnym 18 stycznia 2018 roku. „Możemy powiedzieć, że w roku 2018 , konsekwentnie wprowadzana w życie od 2002 roku strategia, którą zaproponował śp. Sławomir Pajor Prezydent Miasta w latach 2002-2017, przynosi nam radość w postaci utworzenia stargardzkiej orkiestry kameralnej.” - kontynuował swoją wypowiedź obecny Prezydent Stargardu, współrealizator marzenia Prezydenta Pajora i wielu stargardzian.

W Koncercie Prezydenckim, będącym wyrazem pamięci, szacunku i wdzięczności dla śp. Sławomira Pajora, zagranym w pierwszą rocznicę nagłej śmierci Pana Prezydenta, Orkiestra Camerata Stargard zagrała utwory: Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Karłowicza i Fryderyka Chopina.
Orkiestrą dyrygował Władimir Iwanciw, współpracujący od 1992 roku z Filharmonią Szczecińską, a od 2008 również nauczyciel skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie.

Partie solowe w tym wyjątkowym koncercie zagrali:
Skrzypaczka Julia Iwanciw, laureatka wielu nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych. Związana ze szkołą muzyczną w Stargardzie, gdzie uczyła się gry pod okiem swojego ojca Władimira Iwanciwa. Julia Iwanciw jest stypendystką Prezydenta Miasta Stargard.
Skrzypaczka Joanna Kreft, laureatka wielu nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, grała z wieloma orkiestrami filharmonicznymi, między innymi w Berlinie i Genewie.
Artur Haftman pochodzący ze Stargardu pianista, laureat wielu nagród. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Stargardzie, obecnie studiuje w Londynie.

Na kolejny koncert stargardzianie czekali do 25 marca, wówczas rozbrzmiała muzyka Baermanna i Mozarta.
Solowe partie klarnetu wykonał Krzysztof Krzyżewski współpracujący od 2006 roku z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, solista i kameralista koncertujący na całym świecie.
Koncert, w którym orkiestra zagrała: Adagio na klarnet i orkiestrę smyczkową op. 23 Heinricha Josepha Baermanna oraz  Koncert A - dur na klarnet i orkiestrę KV 622, Divertimento D - dur KV 136 i Eine kleine Nachtmusik KV 525 Wolfganga Amadeusza Mozarta dyrygował Władimir Iwanciw.

Kolejny koncert Orkiestry Camerata Stargard zachwycił stargardzian w trakcie ArtFestiwalu. Melomani zgromadzeni licznie w Kolegiacie Najświętszej Marii Panny Królowej Świata 20 maja wysłuchali Koncertów „Cztery Pory Roku” Antonio Vivaldiego.
W trakcie koncertu została przybliżona słuchaczom nie tylko muzyka ale również literackie komentarze, które z dużym prawdopodobieństwem są autorstwa samego Vivaldiego.
Cztery pory roku śmiało można nazwać przebojem. Stargardzianie mieli okazję wysłuchać go, dzięki kierowanej zza pulpitu dyrygenta przez Władimira Iwanciwa Orkiestrze Camerata Stargard oraz Krzysztofowi Kopackiemu czytającemu wprowadzające do poszczególnych koncertów sonety.
Partie solowe na skrzypcach zagrała Joanna Kreft.

Kolejny koncert w pierwszym sezonie stargardzka orkiestra zagrała w ramach obchodów Dni Stargardu.
O nim i dwóch następnych opowiemy w kolejnym artykule.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA