Dzisiaj jest: 19.6.2019, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Wspomnień czar… Rok 2018 w Młodzieżowym Domu Kultury [cz.2].

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Wydarzenia organizowane i współorganizowane przez MDK.

Wspomnień czar… Rok 2018 w Młodzieżowym Domu Kultury [cz.2].
Mieszkańcy Stargardu wciąż jeszcze mają w pamięci grudniowe przedstawienie „Rupaków” piękne, wzruszające i ze wszech miar profesjonalne „Wełniany Baranek” przygotowane pod kierownictwem Ewy Krysian.

W ubiegłorocznym kalendarium MDK gościło mnóstwo lokalnych wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez młodzież i opiekunów poszczególnych pracowni:
 • Grupa teatralna "Emigatis" przygotowała niezwykły spektakl "Straszydełka". To przepiękne przedstawienie w konwencji horroru podobało się zarówno dziecięcej i młodzieżowej jak i dorosłej widowni.
 • „Emigatis” przygotowała również zaskakujący spektakl Teatralne "Kolory. Spektakl pobudzał zmysły i wyobraźnię widzów. Wszystko bez słów, a nawet jednego rekwizytu.
 • Wraz ze Szkołą Języka Angielskiego „Proacademy.pl” MDK zorganizował 17 Miejski Konkurs Języka Angielskiego za nami. Laureaci otrzymali nagrody w postaci czeków do zrealizowania w Proacademy.pl - Szkole Języka Angielskiego.
 • Zespół wokalny Layla oraz Marcin Momot wystąpili na obchodzonym po raz drugi w naszym mieście „Dniu Pionierów Stargardu”.
 • Pod patronatem Prezydenta Miasta odbył się, zorganizowany przez MDK  Przegląd Piosenki Przedszkolnej "Od przedszkola do Idola", który okazał się niezwykłą zabawą i okazją do spotkania dzieci z 15 stargardzkich przedszkoli.
 • Grupa tancerek pojechała do Stralsundu, gdzie wzięły udział w warsztatach Wir Mädchen aus Zimmer 28. Tydzień wspólnej, polsko-niemieckiej pracy zaowocował w niezwykły efekt w postaci świetnego spektaklu w reż. Olka Konrada Witta.
 • Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku zapewniło nagłośnienie na zawodach „Ale frajda!” zorganizowanych przez MOS i OsiR dla uczniów klas III i IV szkół podstawowych i na uroczystościach z okazji 73 rocznicy zakończenia II wojny światowej, a wraz z uczniami II LO zrealizowało płytę „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w ramach Narodowego Czytania tej właśnie powieści.
 • Młodzi muzycy prezentowali się na Jarmarku Świątecznym „Pod Szczęśliwą Gwiazdą”i brali udział w otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowym w Stumilowym Lesie.
 • W kwietniu nadzwyczaj zdolny wychowanek MDK, Marcin Momot zagrał koncert: „Marcin Momot – elektrycznie”.​
 • Młodzież z MDK, przyłączyła się do miejskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowując: projekt fotograficzny „#wielcy_jak_my” poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie i Ignacemu Paderewskiemu, płytę „100 minut dla Niepodległej” przekazaną Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej Andrzejowi Dzudzie, nagrywając wraz z wychowankami   Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii hymn, nagranie ma na celu zachęcić stargardzką młodzież do nauki Hymnu Państwowego bez względu na jakiekolwiek podziały społeczne czy umiejętności wokalne, dzięki nauczycielowi tańca Agnieszce Dryjańskiej młodzież ukraińska, niemiecka i polska zatańczyła wspólnie poloneza,  a na patriotycznej wieczornicy "Dar Wolności”, przygotowanej przez uczniów szkół, przedszkoli i ośrodków oświatowych zaśpiewała Nailah Vitha, wychowanka Ewy Krysian, uroczystość nagłośnili uczniowie koła realizacji dźwięku.​
 • Tancerki z MDK uświetniły obchody 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża i wystąpiły podczas ceremonii otwarcia pierwszego turnieju piłkarskiego dla dzieci „PGE BŁĘKIT CUP”.
 • W październiku odbył się turniej szachowy dla uczniów szkół podstawowych "Godzina Szachowa", którego pomysłodawcą i sędzią głównym jest Elżbieta Szumska, nauczyciel koła szachowego MDK Stargard.
 • Dyrektor Elżbieta Szumska uroczyście otworzyła ekspozycję "Szeptająca Golgota" przygotowaną przez dzieci z Pracowni Ceramiki i Rzeźby. Uczestnicy uroczystości otwarcia mogli wysłuchać niezwykłego koncertu fortepianowego w wykonaniu Artura Haftmana - uznawanego za jednego z najbardziej utalentowanych polskich pianistów młodego pokolenia.
 • MDK przygotował 17 Ogólnopolski Festiwal Piosenki „ Dozwolone do lat 19”, który odbył się w Stargardzkim Centrum Kultury.
 • Z okazji obchodów „Kaziuków Wileńskich” MDK gościł mieszkańców Stargardu pochodzących z Kresów Wschodnich.
 • Wychowankowie Mariana Będkowskiego zorganizowali koncert "Szyby" poświęcony jego pamięci.
 • Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę nowego roku młodzież zaprezentowała kolędy i pastorałki. Koncert odbył się w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata na os. Chopina.

Rodzicami wszystkich tych sukcesów są nauczyciele prowadzący zajęcia:
Małgorzata Flas prowadząca zespół taneczny „Gest”,
Beata Górak i Agnieszka Dryjańska prowadzące zespół taneczny „Aplauz”,
Małgorzata Liwosz-Rogozińska prowadząca zespół taneczny „Pasja”,
Ewa Brucka, Paulina Ramotowska i Weronika Żółwińska prowadzące zespół taneczny „Ekspresja,
Tatiana Malinowska – Tyszkiewicz prowadząca grupę teatralną Emigatis”,
Emma Bernadetta Babiak prowadząca koło plastyczne „Dali”,
Daniel Januchowski prowadzący koło plastyczne,
Ewa Kowalczyk prowadząca Akademię Ruchu,
Jolanta Brejdak prowadząca Pracownię Rękodzieła Artystycznego,
Grzegorz Flas, Tomasz Jachymek i Marian Preiss prowadzący Pracownię Żeglarską,
Teresa Babińska prowadząca Pracownię Cerami i Rzeźby,
Bożena Bedorf i Ewa Kowalczyk prowadzące Akademię Przedszkolaka,
Ryszard Baloń prowadzący Pracownię Grafiki Warsztatowej,
Jacek Jankowski prowadzący naukę gry na gitarze,
Robert Iżewski prowadzący naukę gry na bębnach d’jembe, perkusji i klawiszach,
Andrzej Żychliński prowadzący Pracownię Techniczną,
Aleksandra Krysian prowadząca Zespół wokalny „Layla”,
Ewa Krysian prowadząca Zespół Piosenki Dziecięcej „Rupaki”,
Ireneusz Kopczyński prowadzący Studio Nagrań i Realizacji Dźwięku oraz Koło Realizacji Dźwięku,
Elżbieta Szumska prowadząca Koło Szachowe i Koło Malarstwa Sztalugowego,
Waldemar Jaszczak prowadzący warsztaty fotograficzne Tuż pod powierzchnią,
Zygmunt Kondyjowski prowadzący Koło Brydża Sportowego.

Podsumowanie 2018 roku nie może być pełne bez podkreślenia, że Prezydent Miasta Stargard wręczył nagrody dla artystów, twórców i animatorów kultury. Wśród nominowanych znaleźli się pracownicy MDK: Teresa Babińska, Stanisław Pabian i Maciej Dura-Pomarański. Z tej okazji publiczność i laureaci wysłuchali niezwykłego koncertu z autorskimi kompozycjami Ewy Krysian zatytułowanego „Blisko Daleko”. Zaśpiewali w nim stargardzianie: Agnieszka Borowska, Sylwia Lewandowska-Wieleba, Aleksandra Krysian, Kinga Lipnicka, Kornelia Kosmacz, Martyna Pawłowska, Jakub Zajączkowski, Mariusz Zarzeczny. Jedną z piosenek, kompozycję nieżyjącego rodzimego kompozytora i muzyka Roberta Piotrowskiego, zaśpiewała Ewa Krysian. W kolejnym utworze wystąpiła wraz z Ryszardem Leoszewskim, wokalistą szczecińskiej grupy Sklep z Ptasimi Piórami. Akompaniowała Aleksandra Krysian a całość imprezy nagłośnił Ireneusz Kopczyński z MDK Stargard. Nagrodę Prezydenta Miasta Stargard otrzymała również Teresa Babińska.
W Szczecinie, w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego   w czasie uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej Małgorzata Flas i Ewa Krysian otrzymały nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Beacie Górak wręczono nagrodę Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Jak podkreśliła kurator Magdalena Zarębska-Kulesza, ten wyjątkowy dzień jest okazją do uhonorowania tych wszystkich, którzy swoje życie poświęcili działalności na rzecz dzieci i młodzieży.

Marcin Momot wychowanek MDK Stargard, po ostatecznej weryfikacji przez komisję został doceniony i wybrany jednym ze zwycięzców w swojej kategorii, z całej Polski i otrzymał stypendium Enea Akademia Talentów, to inicjatywa Enei i Fundacji Enea, której celem jest wspieranie rozwoju młodych talentów.

Rok 2018 w placówce z kilkudziesięcioletnią tradycją był przełomowy pod względem organizacyjnym. 30.08.2018 odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków nowemu Dyrektorowi MDK Stargard. Po 10 latach Elżbieta Szumska przekazała klucze do MDK Stargard Małgorzacie Flas, która od dziecka jest związana z Domem przy Portowej 3. Jej zastępcą została Bożena Bedorf, nauczyciel i pedagog. W październiku z MDK pożegnał się Ryszard Kisielewski, który w obecności żeglarzy, dzieci i młodzieży uroczyście ostatni raz opuścił flagę Rzeczypospolitej Polskiej na Ośrodku Wodnym w Morzyczynie. W czerwcu słowa podziękowań trafiły do Stanisława Pabiana, który poświęcił 61 lat pracy na rzecz dzieci i młodzieży. Wielkiego Mistrza i przyjaciela dzieci i młodzieży zastąpił Piotr Spławski, wychowanek Pana Stanisława i student Akademii Sztuki w Szczecinie.

Miniony rok przyniósł pracownikom i wychowankom MDK również chwile smutku, 10 maja zmarł Bohdan Kowalski, który przez wiele lat prowadził Pracownię Fotografii i Filmu w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie.

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie zaprasza na trwające ekspozycje: Jezus urodził się w Stargardzie i Gloria na Portowej oraz na wydarzenia organizowane i współorganizowane w 2019 roku.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Festyn na ulicy Magicznej - GALERIA