Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Czwartkowe Spotkania Klubu Filmowego ? Czyściciele internetu

Dodano: 6 lat temu Autor:
Redakcja poleca!

CSKF zaprasza tym razem na poruszający, bardzo aktualny i dotyczący nas wszystkich temat, treści publikowanych w internecie.

Czwartkowe Spotkania Klubu Filmowego ? Czyściciele internetu
Na ekranie zostanie wyświetlony film pt. „Czyściciele internetu”.

Co minutę 500 godzin materiału filmowego jest przesyłanych na YouTube, 450 000 tweetów jest publikowanych na Twitterze, a 2,5 miliona postów na Facebooku.

Mark Zuckerberg, jeden z założycieli Facebooka obiecał kiedyś, że Facebook będzie dzielić się wszystkim z każdym bez żadnych ograniczeń, nie zdawał sobie sprawy z tego jak bardzo się mylił. Media społecznościowe to o wiele więcej niż tylko zdjęcia z wakacji i urocze filmiki z kotami. To cyfrowa sfera publiczna, gdzie mają miejsce konflikty polityczne, gdzie dokumentowane jest w czasie rzeczywistym naruszanie praw człowieka, gdzie promuje się sztukę i satyrę, gdzie organizowane są ruchy społeczne. Coraz większa część naszego życia przenosi się na platformy społecznościowe.

Na początku swojej działalności, twórcy wszystkich mediów społecznościowych głosili, że kreują międzynarodową wspólnotę, pozbawioną ograniczeń geograficznych czy ekonomicznych. Ułatwienie komunikacji miało pomóc nam wszystkim w lepszym zrozumieniu świata i innych ludzi. W ostatnich latach ci sami decydenci, obecnie globalnych korporacji zaprzeczają tym ideałom. Internet nie jest wcale tak neutralny, demokratyczny i wolny, jak się nam z pozoru wydaje.

Film „Czyściciele internetu” przedstawia kulisy, skutki i ofiary internetowej cenzury, która w dużej mierze realizowana jest w krajach Trzeciego Świata. Film śledzi pięciu pracowników spośród tysięcy, których praca polega na usuwaniu „nieodpowiednich” treści z internetu. Przeciętny „czyściciel” musi codziennie obejrzeć i ocenić tysiące obrazów i nagrań, co pozostawia trwały ślad na jego psychice. Dotarcie do tych ludzi zabrało twórcom filmu Hansowi Blockowi i Moritzowi Riesewieckowi ponad rok. Czyściciele internetu podpisują klauzulę poufności i bardzo boją się utraty pracy. Film pozwolił po raz pierwszy oddać im głos.

To zupełnie wyjątkowy dokument. Film był przebojem Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Polscy widzowie mogą go oglądać od 28 września. Teraz ten kontrowersyjny i ważny dokument można obejrzeć w Stargardzie.

SCK zaprasza w czwartek o 18:30.
Bilety w cenie 10,00 zł można jeszcze rezerwować na stronie internetowej: tutaj lub kupić w kasie SCK przed seansem.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja