Dzisiaj jest: 25.5.2019, imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Perełki filmowe w SCK – Donbas

Dodano: 6 miesięcy temu Autor:

Najbliższemu Czwartkowemu Spotkaniu Klubu Filmowego towarzyszyć będzie klimat wojenny.

Perełki filmowe w SCK – Donbas
Na ekranie zostanie wyświetlony dramat pt. „Donbas”.

Prawie dwugodzinna międzynarodowa produkcja Siergieja Łoźnicy miała swoją premierę na świecie w maju bieżącego roku. Zaraz po pierwszej ekranizacji film został dobrze przyjęty przez krytyków, o czym świadczy zdobyta nagroda Przegląd Un Certain Regard dla najlepszego reżysera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. A wszystko dlatego, że wyraziście oddana codzienność mieszkańców wojennego obszaru Noworosji nie daje o sobie łatwo zapomnieć po obejrzeniu tego filmu.

Akcja toczy się na terenie wschodniej Ukrainy w obliczu współcześnie rozgrywającej się wojny hybrydowej między bojówkami separatystycznymi, które wspiera rosyjska władza, a ukraińską armią, w większości złożoną z ochotników. W czasie filmu widz poznaje 13 oddzielnych historii członków konfliktu, które jednocześnie oddają różnorodny obraz rozgrywającej się w tym miejscu ludzkiej tragedii. Z jednej strony obserwujemy próby prowadzenia codziennego normalnego życia przez mieszkańców Ukrainy, a z drugiej publiczne lincze, które są tam na porządku dziennym. A wszystko to rozgrywa się z udziałem ludzi, którzy sami zgotowali sobie taki los.

Tym, co w pierwszej kolejności zwraca uwagę widza jest pełen grozy i wiernie przedstawiony obraz obszaru objętego działaniami wojennymi. Wydłużone ujęcia i nieustannie towarzysząca im dramaturgia podkreślają stopień okrucieństwa, jaki niesie ze sobą wojna. Odciska swoje piętno na wszystkich uczestnikach i rujnuje psychicznie wszystkich jej uczestników. W dziele „Donbas” widz obserwuje różne motywy, jakie budzą się w człowieku, gdy górę bierze chęć przetrwania. Powoli również zaciera się granica między wszechobecną propagandą, a prawdą. Co ważne wiele zaczerpniętych w filmie historii ma swoje źródło w prawdziwej noworosyjskiej rzeczywistości.

Film poprzez wierne odzwierciedlenie sytuacji na terenach wschodniej Ukrainy może stanowić alarm dla reszty świata, do czego we współczesnych czasach prowadzą konflikty wojenne. Każdą z prezentowanych tutaj historii można odczytywać ku przestrodze.

Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza oddanych uczestników CSKF i nie tylko na seans w czwartek 6 grudnia o godz. 18.30. Bilety wstępu w cenie: 6 zł – ulgowy oraz 10 zł – normalny. Bilety można zakupić w kasie kina lub drogą internetową http://kino.sck.stargard.pl/film/Donbas#gth.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1