Na ekranie zostanie wyświetlony dokument pt. „Twarze, plaże”.
Film dokumentalny „Twarze, plaże” został stworzony przez dwójkę ekscentrycznych artystów. Agn?s Varda to francuska fotografka i reżyserka filmowa należąca do przedstawicieli Nowej Fali. Za całokształt swojej twórczości otrzymała dwie honorowe nagrody: Oscara oraz Cezara. U jej boki widzimy francuskiego fotografa, graficiarza oraz ulicznego artystę, który ukrywa swoje prawdziwe imię pod inicjałami JR. Choć dzieli ich prawie 50-letnia przepaść międzypokoleniowa, to miłość do sztuki zdaje się w tym przypadku nie mieć żadnych granic.
Agn?s i JR przemieszczają się przerobioną na wielki aparat fotograficzny furgonetką po najdalszych prowincjach na terenie Francji. Odwiedzają m.in. tereny Aubin po Bonnieux i Pirou-Plage. Wszystko po to, aby bliżej przyjrzeć się światu bez ulicznego zgiełku i wszechobecnej nowoczesnej technologii. W trakcie całej podróży przeprowadzają liczne wywiadu z tamtejszymi mieszkańcami. I tak też poznają historię ostatniego mieszkańca z szeregów chat górniczych, bądź też samotnego rolnika. Każdy z bohaterów dodatkowo jest portretowany na okazałym zdjęciu. W ten sposób artyści chcą zachować o nich pamięć oraz towarzyszącym w ich życiu historiach. Każde takie spotkanie tworzy wielkoformatowy obraz lokalnej społeczności. Wszystkie fotografie posłużą później do stworzenia ogromnego murala.
Dzieło „Twarze, plaże” stanowi artystyczną pochwałę człowieka. W dokumencie artyści podkreślają, jak ważne jest spotkanie z drugą osobą i jak wiele cennych wartości jesteśmy w stanie wynieść ze wspólnych rozmów oraz spędzania razem czasu. W każdym z nas znajduje się oryginalne piękno, któremu warto się bliżej przyjrzeć.
Zdecydowanie ważną rolę w całym dokumencie stanowią twórcy dokumentu. Mimo wspomnianej na początku różnicy wieku, na każdym kroku widz dostrzega, jak mentalnie artyści są sobie bliscy. Mają podobne spojrzenie na prezentowane tematy, a i często towarzyszy im bliźniacze poczucie humoru. Takie zestawienie może być również uwagą skierowaną do widza, że warto otworzyć się zarówno na starsze, jak i młodsze pokolenia, ponieważ możemy obopólnie na tym zyskać. Każde z pokoleń może czerpać od siebie wzajemnie doświadczenie oraz inspiracje.
Film został wielokrotnie nagrodzony podczas festiwali filmowych. W bieżącym roku zdobył m.in. nagrodę Independent Spirit oraz NSFC przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych.
Seans dokumentu odbędzie się w czwartek o godz. 18.30. Bilety normalne sprzedawane są po cenie 10 zł, a ulgowe po 6 zł. Stargardzkie Centrum Kultury serdecznie zaprasza wielbicieli sztuki filmowej na projekcję.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Kultura i rozrywka
- Perełki filmowe w SCK - Twarze, plaże