zorganizowanych w stargardzkiej cerkwi pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Koncert stanowił również doskonałą okazję uczczenia jubileuszu 10. rocznicy działalności Stowarzyszenia Chrześcijańska Godność. Stowarzyszenie razem z ks. Jarosławem Biryłką, proboszczem prawosławnej wspólnoty, stało się już znane z organizacji przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych zarówno w Stargardzie, jak i na Pomorzu Zachodnim. Różnorodne koncerty muzyki cerkiewnej oraz inne projekty mają przybliżać bardziej bogatą w swoim wymiarze kulturę Wschodu. Przejawia się ona przede wszystkim w pieśni liturgicznej.
Wyjątkowego w swojej oprawie koncertu w murach cerkwi wysłuchała Starosta Stargardzki Iwona Wiśniewska, razem z przedstawicielami władz miasta i gmin powiatu. Byli również obecni szefowie spółek miejskich, wspierających działalność stowarzyszenia Chrześcijańska Godność. Wszyscy ze Starostą na czele, uhonorowani zostali pamiątkowymi figurkami aniołów. Jak podkreślali organizatorzy, to skromny wyraz wdzięczności dla sponsorów i darczyńców.
W ramach wstępu proboszcz prawosławnej wspólnoty przypomniał, że śpiew dla wiernych w cerkwi jest muzyką świętą i duchową, która posiada swój własny porządek i rytm, podzielony na osiem muzycznych schematów, zwanych „tonami”. Symbolika liczby „8” nawiązująca do pełni oraz doskonałości, nawiązuje też w muzyce cerkiewnej do Tradycji dnia Zmartwychwstania Chrystusa, dokonującego się stale poza kalendarzem- zmierzającego więc ku wieczności.
W taką właśnie drogę wybrali się słuchacze uporządkowanych lecz pełnych mocy brzmień i dźwięków. Stała się ona możliwa dzięki muzyce w wykonaniu trzech chórów. Repertuar utworów klasyków muzyki cerkiewnej mogliśmy poznać dzięki chórzystom „Woskliknowienije” z Hajnówki. Chór specjalizuje się także w kompozycjach autorów współczesnych i pieśniach ludowych, zbierając laury podczas Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Cerkiewnej oraz na Ukrainie, Białorusi, Bułgarii i Serbii.
W trakcie koncertu swoje umiejętności zaprezentowali również gospodarze- Chór „Echo Arioso” działający w Domu Kultury Kolejarza od 1972 r. Stargardzki chór liczy obecnie 39 wokalistek i wokalistów, mając w swoim repertuarze blisko 200 utworów o różnorodnej tematyce.
Oba chóry pozwoliły słuchaczom doświadczyć tego wymiaru duchowości, jaki osiągnąć można tylko dzięki brzmieniu, poddanemu porządkowi słowa i dźwięku. Klimat spotkania ugruntował tercet z Torunia „Slavic Voices”, osadzony bardzo mocno w słowiańskiej muzyce etnicznej. Mogliśmy poznać w niepowtarzalnej aranżacji tradycyjne pieśni ukraińskie, białoruskie i polskie, włącznie z repertuarem kolędowym i paraliturgicznym, na który składają się poetyckie utwory stworzone w językach narodowych, sławiące piękno kultury i tradycji Wschodu.
Rangi całemu przedsięwzięciu w stargardzkiej cerkwi nadał honorowy patronat Abp. Jerzego Ordynariusza Diecezji Wrocławsko- Szczecińskiej. Niezwykły koncert zorganizowano również pod patronatem Starosty Stargardzkiego i Prezydenta Stargardu.