Dzisiaj jest: 22.5.2019, imieniny: Emila, Neleny, Romy

Perełki filmowe w SCK- W cieniu drzewa

Dodano: 7 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Czy drzewo może być początkiem wielkiej wojny między sąsiadami?

Perełki filmowe w SCK- W cieniu drzewa
Materiał sponsorowany
 
O tym dowiedzą się widzowie podczas najbliższego Czwartkowego Spotkania Klubu Filmowego w SCK, w trakcie którego wyświetlony zostanie film pt. „W cieniu drzewa”.
Film miał swoją premierę na świecie w ubiegłym roku, natomiast do polskich kin trafił dopiero w tegorocznym okresie wakacyjnym. Jest to duńsko-islandzko-polska produkcja, nad którą pieczę sprawował m.in. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson. Z racji islandzkiego klimatu dzieło porównywalne jest do filmu „Barany. Islandzka opowieść”, jednak ta tematyka znacznie odbiega od konfliktu między braćmi, a momentami jest też bardziej mroczna.

„W cieniu drzewa” początkowo przypomina czarną komedię. Z czasem jednak akcja znacznie przybiera na dynamice, a zachowania bohaterów zaczynają zakrawać o thriller. Historia filmu toczy się na przedmieściach Reykjaviku. Tytułowe drzewo łączy swoją koroną ogródki dwóch sąsiadujących ze sobą małżeństw: Ingi i Baldvina oraz Eybjorg oraz Konrada. Liście drzewa utrudniają opalanie się, dlatego też jedna z par proponuje jego ścięcie. Okazuje się, że problem ten staje się tylko czubkiem góry lodowej. Sąsiedzki konflikt o ścięcie drzewa stanowi tylko tło do poznania, z jakimi prawdziwymi problemami borykają się wszyscy bohaterowie za drzwiami swoich domów. Ukrywane emocje i zazdrość powodują, że nieporozumienie zaczyna przybierać coraz ostrzejszą formę, a cała czwórka nie przebiera w środkach, aby zemścić się na drugiej stronie konfliktu.

W filmie reżyser porusza takie tematy, jak: zdrada, zaginięcie dziecka oraz niemożność posiadania potomstwa. Te trudne i pełne napięcia sytuacje, często ukrywane latami, powodują, że bohaterowie wybuchają w trakcie błahego konfliktu. W ten sposób widzimy, jak zawiła jest ludzka psychika, a powierzchowne zachowania mogą być dyktowane poważniejszymi problemami.  Poza historiami głównych bohaterów widz obserwuje również działania instytucji państwowych, które w nieudolny sposób starają się pomóc mieszkańcom w ich komplikacjach. W ten sposób reżyser chce zwrócić uwagę, jak wiele pracy ma jeszcze przed sobą aparat państwa na rzeczy poprawy jakości życia swoich obywateli.  

Produkcja otrzymała 5 nagród Edda w 2018 roku podczas Islandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej, m.in. za: scenariusz roku, reżysera roku oraz aktorkę i aktora roku. W rolach głównych na ekranie występują: Edda Björgvinsdóttir, Selma Björnsdóttir, Sigurður Sigurjónsson oraz Þorsteinn Bachmann.

Seans filmu zaplanowany jest na czwartek o godz. 18.30. Bilety w cenie 10 zł do zakupienia w kasie kina oraz na stronie Stargardzkiego Centrum Kultury pod linkiem http://kino.sck.stargard.pl/film/Cskf_W_Cieniu_Drzewa#gth.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Art Festiwal 2019 – GALERIA. Cz.1