Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Perełki filmowe w SCK – Tamte dni, tamte noce

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Już dziś rozpoczyna się kolejny sezon Kina Studyjnego w Stargardzkim Centrum Kultury.

Perełki filmowe w SCK – Tamte dni, tamte noce
Organizatorzy zapraszają na pierwszy seans, w czasie którego zostanie zaprezentowany film „Tamte dni, tamte noce”.

Film „Tamte dni, tamte noce” stanowi ekranizację powieści André Acimana z 2007 roku pod tytułem "Call Me by Your Name", która to została uznana przez New York Times książką roku. Reżyserii dzieła podjął się słynny Luka Guadagnino, a to najnowsze dzieło stanowi jednocześnie dopełnienie stworzonej przez niego trylogii filmowej i dołącza do "Jestem miłością" oraz "Nienasyconych". Z kolei autorem scenariusza jest kojarzony m.in. z takim wybitnym dziełem jak „Pokój z widokiem” - James Ivory. Przy współpracy tych wybitnych postaci kina nie mogło powstać nic innego, jak bardzo dobra produkcja, którą warto zobaczyć. 

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1983 roku na terenie Włoch. Do rezydencji państwa Perlman przyjeżdża, jak co roku amerykański asystent, który ma pomóc profesorowi przy prowadzeniu badań. Anella oraz Pan to dwoje intelektualistów reprezentujących liberalne poglądy. Jest to ważne ponieważ pokazuje w jakim środowisku wychowuje się główny bohater filmu – Elio. Chłopak z charakteru introwertyk interesuje się głównie muzyką oraz książkami. Jego zachowanie zmienia się jednak pod wpływem nowego gościa, którym jest Oliver. Im dłuższy staje się jego pobyt, między dwojgiem postaci zaczyna się rodzić się więź, z czasem przeradzająca się we wzajemną fascynację. Tym samym Elio przeżyje w te wakacje swoją pierwszą miłość
W dziele tym istotną kwestię stanowi podejście starszego pokolenia to zaistniałej sytuacji. Gdy rodzice chłopca odkrywają, że między ich synem, a asystentem zrodziło się uczucie zaczynają go wspierać i cieszyć się jego własnym szczęściem. Ich zachowanie jest w tym momencie spójne z poglądami, jakie wygłaszają zarówno w domu, jak i poza nim.  

Klimat filmu tworzą wspaniałe ujęcia na tle włoskich krajobrazów, a także stosowana przez reżysera gra świateł i kolorów. Tym samym widzowi wydaje się, że również na niego spływają promienie słońca, które oblewają twarze bohaterów. Nie można również zapomnieć o aktorach pierwszoplanowych. Timothée Chalamet oraz Armie Hammer stworzyli na ekranie duet idealnie zgrany. Widać to w każdym odgrywanym geście, a momentami nie trzeba nawet słów żeby zobaczyć jak silną wieź udało im się wykreować między bohaterami.
„Tamte dni, tamte noce” został bardzo przychylnie przyjęty przez krytyków. Od momentu swojej premiery zgarnął też wiele nagród na festiwalach filmowych, ale bez wątpienia do grona najważniejszych należy Oscar za Najlepszy scenariusz adaptowany.

Premiera filmu już dziś o godz. 18.30. Bilety w cenie 14 zł można zakupić w kasie kina SCK lub pod linkiem http://sck.stargard.pl/event/Kino_Studyjne_Tamte_Dni_Tamte_Noce_2018_08_25_18_10#gth.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA