Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Stażystów i pracodawców czekają zmiany

Dodano: 6 lat temu Autor:

1 stycznia 2019 roku ma wejść w życie nowa ustawa o rynku pracy.

Stażystów i pracodawców czekają zmiany
Zmiany będą dotyczyć m.in. uproszczonych przepisów w zakresie zatrudniania stażystów oraz wprowadzenia sankcji dla pracodawcy w przypadku niedotrzymania obowiązku niezatrudnienia absolwenta stażu.

Małgorzata Szulc, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie informuje, że od dłuższego czasu w mediach krążyły informacje o planowanych zmianach w obowiązującej ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ale dopiero 29 czerwca 2018 r. na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej został opublikowany projekt nowej Ustawy o rynku pracy. - Jak można wyczytać z uzasadnienia do projektu uznano, że obowiązująca Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, regulująca działania publicznych służb zatrudnienia, była projektowana w swym podstawowym zakresie w 2004 r., w innych uwarunkowaniach i wielokrotnie nowelizowana, wymaga zmian, tak aby nowe przepisy uwzględniały obecną sytuację społeczno-gospodarczą i odpowiadały na nowe wyzwania rynku pracy- mówi Małgorzata Szulc.

Co się zmieni?

Najistotniejsze rozwiązania zawarte w projekcie nowej ustawy to zwiększenie dostępności i optymalizacja form pomocy świadczonej przez urzędy pracy oraz wprowadzenie rozwiązań mających na celu usprawnienie oraz poprawę jakości i efektywności działań podejmowanych przez urzędy pracy, a także zwiększenie pomocy osobom w najtrudniejszej sytuacji, w szczególności zmodyfikowanie form pomocy dla długotrwale bezrobotnych. Ustawa przewiduje również szersze wykorzystanie partnerów urzędów pracy w realizacji działań na rzecz osób bezrobotnych, efektywniejsze wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) orazpoprawa działań adresowanych do młodzieży. Zaproponowano w niej zmiany w funkcjonowaniu Ochotniczych Hufców Pracy (OHP) oraz ułatwienie obywatelom polskim powracającym do kraju z zagranicy (z Europejskiego Obszaru Gospodarczego) rozpoczęcia działalności gospodarczej. Nowa ustawa ma również na celu poprawę sytuacji osób lub podmiotów korzystających ze środków Funduszu Pracy na podejmowanie działalności gospodarczej lub na tworzenie miejsc pracy dla osób skierowanych przez powiatowy urząd pracy.

- Przedstawiony projekt zawiera w mojej ocenie szereg dobrych rozwiązań, doprecyzowuje, uściśla, a jednocześnie upraszcza stosowanie przepisów. Natomiast to, jaki ostateczny kształt przyjmą zaproponowane zmiany, jakie zmiany zostaną wprowadzone w drodze uzgodnień i konsultacji publicznych, dowiemy się po zakończeniu procesu legislacyjnego- dodaje Zastępca Dyrektora PUP. Dodaje także, że jak większość usług i instrumentów, także procedura organizacji staży została objęta zmianami. Po zapoznaniu się z nimi, zmieniony schemat i zasady funkcjonowania staży nie budzą większych kontrowersji i nie spowodują "rewolucji" na rynku pracy.

Zatrudnienie po stażu i wzrost stypendium

Małgorzata Szulc mówi również, że planowane zmiany dotyczące organizacji stażu dla osób bezrobotnych są jednymi z wielu proponowanych w nowej ustawie. - Konieczność zatrudnienia osoby bezrobotnej po zakończonym stażu jest już praktykowana przez nasz urząd od dłuższego czasu i wymóg ten nie stanowi większego zaskoczenia dla pracodawców współpracujących już z urzędem. W podpisywanych umowach zawarty jest paragraf, mówiący o konieczności zatrudnienia stażysty na dalszy okres, pod rygorem naliczenia umownych kar finansowych. I niestety zdarzają się takie przypadki, kiedy musimy naliczać takie kary, ale są to na szczęście zdarzenia sporadyczne, w ostatnich dwóch latach było około 10 takich przypadków- informuje.

W ustawie, która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia, planowane jest zwiększenie kwoty wypłacanego stypendium stażowego do wysokości 140% tzw. "zasiłku podstawowego" (obecnie 120%), ale już za okres udokumentowanej niezdolności do pracy stażysta zachowa prawo jedynie do połowy kwoty stypendium. - Oczywiście, każde zwiększenie kwoty wypłacanej stażystom jest przyjmowane z zadowoleniem, ale w mojej ocenie nie wpłynie to bardzo znacząco na liczbę organizowanych staży- dodaje Małgorzata Szulc, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Stargardzie.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja