Dzisiaj jest: 20.7.2019, imieniny: Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Unieważniony przetarg na budowę sali

Dodano: rok temu

Oferta znacznie droższa od założonego kosztorysu zdecydowała o unieważnieniu kolejnego przetargu na budowę sali sportowej, przy Zespole Szkół Nr 5 w Stargardzie.

Unieważniony przetarg na budowę sali

Przetarg Starostwo Powiatowe ogłosiło po raz drugi.  Żaden z wykonawców nie wyraził wcześniej zainteresowania pierwszym postępowaniem. W unieważnionym właśnie przetargu, swoją ofertę złożyła tylko jedna firma z Międzychodu. Okazało się, że jej propozycja przekracza możliwości finansowe powiatowego budżetu.
 

W tej sytuacji komisja przetargowa podjęła decyzję o unieważnieniu postępowania. Powiat na realizację zamówienia planował wydać ponad 5,3 mln zł. Potencjalny wykonawca zaoferował natomiast ok. 10,2 mln zł brutto. W tej cenie zobowiązał się do wybudowania obiektu w ciągu 411 dni, oraz gwarancji 60 miesięcy na wykonane roboty budowlane i zainstalowane urządzenia.
 

Oferta wykonawcy przekroczyła znacznie budżet, mimo dotacji  z Ministerstwa Sportu i Turystyki, mającej  kluczowe znaczenie dla projektu- obok udziału własnego Powiatu. Niestety, zaproponowana cena uniemożliwia jakiekolwiek działania, których celem mogłoby być zwiększenie budżetu tej inwestycji. O sytuacji został poinformowany resort sportu i turystyki. Pokrycie powstałej różnicy nie przewiduje również Wieloletnia Prognoza Finansowa Powiatu Stargardzkiego.
 

Po raz kolejny mamy zatem do czynienia z sytuacją, kiedy firmy składają oferty wielokrotnie przewyższające samorządowe budżety. To problem nie tylko Starostwa w Stargardzie, ale wielu jednostek samorządu terytorialnego, które notują z tego powodu przestoje lub opóźnienia w swoich inwestycjach. Stałą praktyką obecnego „rynku wykonawców” jest albo brak reakcji na ogłoszenie o przetargu, bądź propozycja ceny nie do przyjęcia przez inwestora.
 

Kwestia budowy sali sportowej w Zespole Szkół nr 5 pozostaje natomiast dalej otwarta. Po unieważnieniu obecnego przetargu, Starostwo zamierza ogłosić nowe postępowanie- już po raz trzeci. Pierwotnie planowano, że uda się zakończyć budowę obiektu 31 października 2019 r.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
OldTown Festival 2019 - GALERIA