Orkiestra Camerata Stargard powstała w styczniu, swój pierwszy koncert zagrała w rocznicę śmierci śp. Prezydenta Sławomira Pajora. Składa się z 24 muzyków, jej dyrygentem jest Władimir Iwanciw, a kierownikiem Grzegorz Konopczyński. 26 sierpnia o godz. 19 orkiestra zaprezentuje się przed stargardzką publicznością w Teatrze Letnim w ramach COOLturalnych Wakacji.
Muzycy ze stargardzkiej orkiestry zaprezentują muzykę baroku, najdłuższej epoki w dziejach muzyki nowszej. Jak mówi Krzysztof Kopacki, Dyrektor Książnicy Stargardzkiej, była to epoka poszukiwań, która spowodowała wspólne dążenie do stworzenia nowych form muzycznych. - Pojawiły się oryginalne kompozycje instrumentalne. Dźwiękową podstawą muzyki stała się "monodia" (gatunek muzyczny wyróżniający się jednolitą linią melodyczną i akompaniamentem) z towarzyszeniem tzw. „basso continuo” (solowa linia dźwięku basowego, stanowiąca harmoniczny fundament utworu, wymagający od wykonawców improwizacyjnego dopełnienia). Harmonia, czyli zgodność dźwięków i kształtów, stała się podstawą do stworzenia nowych rodzajów muzyki z operą na czele. Poczucie tonalne (system „dur-moll” - „wesoły-smutny”) dał kompozytorom, pozbawione dotychczasowych ograniczeń, nowe twórcze możliwości. W swoim schyłkowym okresie barok oferował wielką syntezę dotychczasowej myśli muzycznej, wykorzystującą dotychczasowe doświadczenia- mówi Krzysztof Kopacki.
Podczas sierpniowego koncertu pięciu kompozytorów tego okresu z lekkością, precyzją i wirtuozerią wypełni swoimi kompozycjami koncertową przestrzeń. Zabrzmią:
- Giuseppe Torelli (1658-1709) – Concerto in D for Trumpet, Strings & Continuo
- Henry Purcell (1659-1695) – Sonata in D Major for Trumpet & Strings Orchestra
- Johann Pachelbel (1653-1706) – Canon & Gigue D Major
- Georg Friedrich Haendel (1685-1759) – Music for the Royal Fireworks
- Arcangelo Corelli (1653-1713) – Concerto Grosso Op.6 no.8
Koncert uświetni solista Orkiestry, trębacz Marcin Olkowski. Jest on absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 2004 na wydziale instrumentalnym- specjalność trąbka. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pedagogów, m.in. Marcus Wursch, James Thompson, Andre Henry. Jest laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Trębaczy w Kaliszu, Konkursów w Poznaniu i Gdańsku, stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz firmy Yamaha. Pracę zawodową rozpoczął w roku 2007 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na stanowisku trębacza, solisty. Ponadto współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Poznańska, Koszalińska, Toruńska Orkiestra Kameralna, Opera Poznańska, Orkiestra Akademia. Marcin Olkowski jest również wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie oraz nauczycielem trąbki w OSM im. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Jest także współtwórcą zespołu kameralnego High Five Brass, z którym nagrał płytę CD „Po Godzinach“. Współpracuje z artystami jako muzyk sesyjny.
Skład Orkiestry Camerata Stargard podczas koncertu 26 sierpnia:
I Skrzypce
1. Karolina Hyla – Koncertmistrz
2. Elżbieta Fabiszak
3. Alina Krzyżewska
4. Anna Majewska
5. Joanna Wójtowicz
6. Julia Iwanciw
7. Joanna Hajkiewicz
8. Maciej Musiał - Inspektor
II Skrzypce
9. Anna Muzyk
10. Dorota Witkowska
11. Beata Jakubowska
12. Karolina Sawrymowicz
13. Karolina Szponar
14. Magdalena Nowak
Altówki
15. Aleksandra Smykowska
16. Kamila Marchlewicz
17. Justyna Robak
18. Nikola Haręża
Wiolonczele
19. Agnieszka Borkowska
20. Dorota Babiarz
21. Dominika Szcześniak
22. Maciej Gąsior
Kontrabasy
23. Krzysztof Borkowski
24. Jan Gottschling
Klawesyn
25. Natalia Hyżak
Trąbki
1. Marcin Olkowski
2. Sławomir Kuszwara
3. Tomasz Dąbrowski
Waltornie
1. Dawid Kostrzewa
2. Katarzyna Sułkowska
3. Rafał Kowalczyk
Trąbka solo
Marcin Olkowski
Dyrygent
Władimir Iwanciw
Kierownik Orkiestry
Grzegorz Konopczyński