Dzisiaj jest: 22.4.2019, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Szukają motywów i natchnień w plenerze

Dodano: 9 miesięcy temu

Plener malarski pod hasłem: „Barwy Powiatu Stargardzkiego”.

Szukają motywów i natchnień w plenerze

Twórczym poszukiwaniom sprzyja klimat Otuliny Ińskiego Parku Krajobrazowego. Zainaugurowano tu uroczyście plener malarski pod hasłem: „Barwy Powiatu Stargardzkiego”. Spotkania i warsztaty twórców, przybyłych także z wielu stron Polski, potrwają do  12 sierpnia. Artyści szukają inspiracji, bawiąc w Letnisku Wisola, odległym o niespełna 5 km od Ińska. Plener wśród zieleni oraz błękitu jeziora w Wisoli, odbywa się pod patronatem Iwony Wiśniewskiej, Starosty Powiatu Stargardzkiego.
 

Do klimatycznego miejsca, ukrytego gdzieś w leśnym gąszczu miedzy Ciemnikiem a Ińskiem, przybyli artyści- plastycy z Włocławka, Poznania i Zielonej Góry, a także Limanowej. Są również twórcy ze Szczecina. Rolę gospodarzy pełnią natomiast przedstawiciele Stargardzkiego Stowarzyszenia Sztuk Plastycznych „Brama”.
 

Absolwenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia i Krakowa, oraz toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Akademii Sztuki w Szczecinie, poszukują inspiracji na klimatycznych ścieżkach Parku Krajobrazowego. Wiodą ich one ku jeziorom: Ińsko i Wisola (dawniej: Stubnica).  Owoce ich natchnień, utrwalone na płótnie, będzie można podziwiać w ramach poplenerowego wernisażu,  11 sierpnia w Letnisku nieopodal Ińska.
 

Już przy okazji oficjalnego otwarcia pleneru, z udziałem Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej i Jacka  Liwaka Burmistrza Ińska, zebrani mogli podziwiać pierwsze- jeszcze robocze prace, wykonane przy użyciu rozmaitych stylów i technik. Sięgając zatem po akryl, olej i kolage, twórcy starają się przekazać swoją wrażliwość na piękno i naturalne bogactwo ziem powiatu stargardzkiego. Szczególnie ważne będzie spojrzenie na uroki tych miejsc z własnej, artystycznej perspektywy.
 

Uwagę przykuwa również mandala- buddyjska sztuka skupienia dobrej energii, poprzez barwę i układ kolorów. Specjalizuje się w niej Joanna „Jyoti” Szala. Jej rysunki na planie koła, nawiązują do tradycji hinduskiej. Uważa ona koło za symbol harmonii i doskonałości. Zarówno wykonanie, jak i odbiór mandali mogą przybrać także formę medytacji, do której zachęca pani Joanna w naszych zabieganych czasach.
 

Podczas letnich wędrówek można zajrzeć na całkiem otwarty plener malarski w Wisoli. Organizatorzy zapraszają też 11 sierpnia, na wernisaż dzieł w Letnisku z udziałem Julity Kożuszek. Jej recital piosenek Agnieszki Osieckiej pod tytułem „Agnieszka i nie tylko”, zabrzmi  wyjątkowo w naturalnej scenerii lasu i jeziora. Wstęp wolny. Wystarczy pokonać  tych kilka kilometrów, by doświadczyć harmonii barwy i dźwięku.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Spójnia Stargard - Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. GALERIA