Dzisiaj jest: 22.4.2019, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Matura 2018: Powiat podał wyniki

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

Komisje egzaminacyjne zakończyły pracę, tym samym dobiegł końca nerwowy czas niepewności.

Matura 2018: Powiat podał wyniki

W zespołach szkół, obu liceach  i technikach podległych Starostwu Powiatowemu w Stargardzie, udostępniono wyniki tegorocznych matur. Znamy także dane statystyczne, które dotyczą średniego poziomu zdawalności w naszym regionie, podane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
 

Sięgając po terminologię sportową, na szczycie tabeli wyników uplasowało się I  Liceum Ogólnokształcące, gdzie ukończyło szkołę i podeszło do matury 201 abiturientów. Z tego grona egzamin maturalny zdało 198 osób. Jak łatwo policzyć, trzy osoby matury nie zaliczyły- czeka je poprawka w sierpniu. W tej sytuacji ogólna średnia poziomu zdawalności w „Starym Ogólniaku” wyniosła 98,50 proc.
 

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje II Liceum Ogólnokształcące, gdzie spośród 151 osób kończących szkołę, do matury przystąpiło 148 osób.  Przez sito egzaminu pomyślnie przeszło 128 osób. Nie zdało natomiast 20 uczniów. W ogólnym zestawieniu oznacza to 86,48 proc. zdających.
 

Trzecie miejsce w rankingu należy natomiast do Zespołu Szkół Nr 2.  W gronie 98 osób, które przystąpiły do matury, zdało 80 uczniów.  18 osób uzyskało wynik negatywny, co stanowi 81,63 proc.  ogółu zdających.
 

Do Zespołu Szkół Nr 1 należy natomiast czwarta pozycja w tym zestawieniu. Spośród 123 osób, które ukończyły szkołę, do matury przystąpiło 105 uczniów. Zaliczonym egzaminem maturalnym pochwalić się może 81 osób. Matury nie zaliczyło 24 uczniów. Zdawalność w stargardzkiej "Jedynce" wyniosła więc 77,14 proc. 
 

Zespół Szkół Budowlano- Technicznych zajmuje z kolei piątą pozycję, z wynikami: 20 przystępujących do egzaminu (spośród 37 kończących szkołę). Zdało 11 osób. W tym gronie 9 uczniów otrzymało negatywne oceny. Daje to 55- proc. wynik dla wszystkich zdających.
 

Idąc dalej w klasyfikacji generalnej, znajdziemy Zespół Szkół Nr 5. Do matury przystąpiło tu 35 uczniów (64 osoby ukończyły w tym roku szkołę). Pomyślny wynik uzyskało 20 osób, natomiast matury nie zdało 15 uczniów. Stanowi to 57,14 proc. ogółu zdających.
 

W ramach podsumowania, w stargardzkich liceach 352 uczniów zakończyło szkolną edukację. Do matury przystąpiło  349 osób. Egzamin maturalny zaliczyło pomyślnie 326 uczniów, nie zdały zaś  23 osoby. Z tego grona prawie wszyscy (nie licząc jednej osoby) zdecydowali się na sierpniową poprawkę. W ogólnej klasyfikacji dla wszystkich liceów oznacza to 93,40 proc. poziomu zdawalności.

Po zsumowaniu wyników w stargardzkich technikach, spośród 366 uczniów kończących edukację, na maturalny egzamin zdecydowało się 258 osób. Maturę zdały 192 osoby- nie zaliczyło 66 uczniów. W kategorii techników poziom zdawalności wyniósł więc 74,41 proc.
 

Razem we wszystkich naszych szkołach naukę ukończyło 718 osób. Egzamin maturalny zdawało 607 abiturientów. Zaliczoną maturą może cieszyć się 518 osób, natomiast gorycz porażki przeżywa 89 uczniów. Większość z nich spróbuje szczęścia podczas sierpniowego egzaminu poprawkowego.
 

Jak wyniki ze szkół Powiatu Stargardzkiego wypadają na tle średniej krajowej? Ogółem wynosi ona 79,70 zdanych egzaminów ( w Powiecie Stargardzkim 85,33), przy czym dla liceów ogólnokształcących średnia ta kształtuje się na poziomie 85,30 a dla technikum- 69,60.
 

Pod względem zdawalności, w ogólnym zestawieniu woj. zachodniopomorskie znalazło się poniżej krajowej średniej, z wynikiem 76,80, licea ogólnokształcące na Pomorzu Zachodnim osiągnęły przy tym 80,70  natomiast technika- 68,8.
 

Pozostając jeszcze przy statystykach dla szkół Powiatu Stargardzkiego, w porównaniu z rokiem ubiegłym minimalnie pogorszył się wynik I LO i ZS 5. Znacznie wzrosły z kolei wyniki  II LO (o 8 proc.),  ZS I (o 5,35 proc.),  ZSBT (13,34 proc.) i ZS 2. Biorąc pod uwagę podane zestawienia, średnia ogółem w naszych szkołach jest wyższa od krajowej o 5,6 proc., z tego odpowiednio: w liceach  o 8,1 proc. i technikach o  4,8 proc.
 

Można więc przyjąć, że z podanych  statystyk wyłania się całkiem przyzwoity obraz. Chociaż niektórzy odczuwają jednak pewien niedosyt...

Powiat Stargardzki
FOTO: Tadeusz Surma

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Spójnia Stargard - Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski. GALERIA