Dzisiaj jest: 21.2.2019, imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta

Do 170 zł dopłaty dla singla, nawet 690 dla 5-osobowej rodziny

Dodano: 8 miesięcy temu
Redakcja poleca!

Od 100 do 690 zł miesięcznie dopłaty do czynszu będą mogły uzyskać gospodarstwa domowe, zakwalifikowane do programu Mieszkanie na Start.

Do 170 zł dopłaty dla singla, nawet 690 dla 5-osobowej rodziny
Wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń tłumaczy, że dopłaty nie będą uzależnione od wysokości czynszu, tylko od tzw. wskaźnika odtworzeniowego, a więc dostępnych danych statystycznych kosztów budowy w danej lokalizacji oraz od powierzchni normatywnej. Nie będzie dopłat do apartamentowców.

Program pozytywnie wpłynie na ceny najmu. Inwestor będzie podpisywał umowę z gminą, która wiedząc jakie jest zapotrzebowanie i możliwości płatnicze najemców, będzie preferować inwestycje o czynszach poniżej czynszów rynkowych. Dopłaty będą przyznawane na 9 lat, a spełnienie kryteriów dochodowych przez najemcę będzie weryfikowane co roku. Oznacza to, że jeśli najemca przestanie spełniać kryterium dochodowe, dopłaty będą zawieszane.

Kwota dopłaty będzie wyliczona przez gminę z wykorzystaniem danych statystycznych i tzw. powierzchni normatywnej, czyli powierzchni, do której maksymalnie będzie dopłacać państwo. Dopłata będzie udzielana do 20 metrów kwadratowych w przypadku singla i 15 m kw. na każdą kolejną osobę, nie więcej jednak niż powierzchnia użytkowa mieszkania.

Maksymalna dopłata będzie wynosiła od ok. 100-170 zł w przypadku singli, ok. 170-300 zł w przypadku małżeństw, ok. 240-430 zł w przypadku rodziny 2+1, ok. 300-560 zł w przypadku rodziny 2+2 i ok. 380-690 zł w przypadku rodziny 2+3.

Przykładowo - czteroosobowa rodzina wynajmująca mieszkanie o powierzchni 70 m kw. w woj. lubelskim (poza Lublinem i gminami z nim sąsiadującymi) otrzyma (przy uwzględnieniu wartości odtworzeniowej obowiązującej w II kwartale 2018 r. i odpowiadającej 4 osobom tzw. powierzchni normatywnej wynoszącej 65 m kw.) 338 zł dopłaty miesięcznie przez 9 lat.

Przeciętne koszty budowy będą aktualizowane co pół roku, a więc każda osoba przystępująca do programu będzie wiedziała, o jakie kwoty dopłaty będzie zmniejszony jej czynsz. To nie będzie zachęcać do podwyżek czynszu, bo wielkość dopłaty nie zależy od tych podwyżek – uważa wiceminister Soboń.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, z wyjątkiem przepisów regulujących kwestie umowy między inwestorem a gminą, umowy w sprawie stosowania dopłat oraz uchwały w sprawie kryteriów oceny wniosków o zawarcie umowy najmu, które zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

www.kurier.pap.pl
Źródło: www.kurier.pap.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny – Glissando na ślizgawce. GALERIA