Dzisiaj jest: 18.2.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Perełki filmowe w SCK- Czwarta władza

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Dziś w ramach Kina Studyjnego widzowie poznają kulisy jednego z głośniejszych wydarzeń w historii światowego dziennikarstwa.

Perełki filmowe w SCK- Czwarta władza
Stargardzkie Centrum Kultury zaprasza na film Stevena Spielberga – „Czwarta władza”.

Fabuła filmu oparta jest na prawdziwych wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych w latach 70. W czasie gdy władzę sprawował prezydent Richard Nixon, znany między innymi z prowadzenia otwartej wojny z dziennikarzami. Cały rząd rzetelnie pilnuje, aby żadne tajne dokumenty nie trafiły do wiadomości społeczeństwa, a wścibskim dziennikarzom odbiera się akredytacje do Białego Domu. W tym trudnym czasie redakcje muszą łączyć siły, aby móc funkcjonować, zgodnie z zagwarantowanym przez konstytucję prawem do wolności słowa. Moment kulminacyjny następuję, gdy „The Washington Post” trafia na dokumenty związane z wojną w Wietnamie. Właścicielka gazety Katherine Graham oraz redaktor naczelny Ben Bradlee podejmują decyzję, która prowadzi do bezprecedensowego procesu z władzami państwa.

Dzieło Stevena Spielberga idealnie oddaje misję zawodu prawdziwego dziennikarza. Redakcje walczą na każdym kroku, aby opublikować dla społeczeństwa ważne informacje, a dla perełki dziennikarskiej są nawet w stanie stanąć przed sądem. W klimat filmu wspaniale wprowadzają nas aktorzy pierwszoplanowi, czyli Meryl Streep oraz Tom Hanks. Dzięki ich emocjom na ekranie, każdy widz może poczuć się, jakby osobiście uczestniczył w walce o wolność prasy. Atmosfera całego filmu łączy w sobie kilka gatunków począwszy od dramatu politycznego aż po reportaż śledczy.

Dodatkowo na uwagę zasługuje kunszt operatorski w wykonaniu Janusza Kamińskiego. Dzięki jego pracy oglądający mogą zagłębić się w tajniki techniki dziennikarstwa w latach 70. Widzimy między innymi sposób, w jaki powstawały ówczesne gazety, gdy jeszcze nie używano do ich druku komputera.
Film za całokształt pracy został w ubiegłym roku nagrodzony na National Board of Reveiw w kategorii najlepszy film.

Seans „Czwartej władzy” odbędzie się o godz. 18.30. Bilety w cenie 14 zł dostępne są w kasie kina oraz na stronie głównej Stargardzkiego Centrum Kultury pod linkiem http://kino.sck.stargard.pl/film/Kino_Studyjne_Czwarta_Wladza#gth

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
JE T'AIME MAMIE, JE T'AIME PAPI - GALERIA