Dzisiaj jest: 18.2.2019, imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany

Powrót do źródeł stargardzkiej Solidarności

Dodano: 8 miesięcy temu

Zarząd Podregionu Stargard NSZZ Solidarność przeniósł się do nowej siedziby. Uroczystego otwarcia dokonano we wtorek, 5 czerwca.

Powrót do źródeł stargardzkiej Solidarności

Biura związku mieszczą się na siódmym piętrze budynku Stargardzkiej Agencji Rozwoju Lokalnego przy ul. Pierwszej Brygady 35. Można przyjąć, że w ten sposób historia zatoczyła koło. Solidarność powróciła bowiem do biurowca dawnych ZNTK, gdzie przed laty- także w Stargardzie wszystko się zaczęło…
 

Drogę do wolności w latach 80. ubiegłego wieku związkowcy rozpoczęli w największym wówczas zakładzie, który był miejscem budowy struktur Solidarności.  Ówcześni członkowie Związku, już  po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności, tworzyli nową rzeczywistość polityczną i gospodarczą, m.in. jako przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli. O żywiołowym rozwoju Solidarności oraz losach jej działaczy, którzy w piękny sposób  zapisali karty historii Stargardu,  wspominano podczas otwarcia nowej siedziby władz Podregionu.

W uroczystym otwarciu nowych biur Związku uczestniczyła Starosta Stargardzki, Iwona Wiśniewska razem z Prezydentem Stargardu Rafałem Zającem i Zastępcą Prezydenta, Piotrem Myncem. Zaproszono również radnych miejskich i powiatowych oraz przedstawicieli stargardzkich firm i instytucji. Związkowe biura otwierał oficjalnie Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Mieczysław Jurek, a  rolę gospodarza pełnił szef Podregionu Solidarności w Stargardzie Stanisław Anasiński wspólnie z Aleksandrą Olejnik, Przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.
 

Związek w Stargardzie przez długie lata korzystał z siedziby w budynku przy ul. Chrobrego 21. Zmuszony był jednak do przeprowadzki w momencie, gdy stan techniczny kamienicy (obecnie przeznaczonej do wyburzenia) zagrażał najemcom. Kolejną, tymczasową siedzibą stargardzkiej Solidarności stał się jeden z pawilonów przy ul. Kramarskiej. Jednak i tu miejsce wyburzonego obiektu zajął nowo budowany parking. Odpowiednio wcześniej  zdecydowano więc o przeprowadzce do biurowca dawnych ZNTK, gruntownie wyremontowanego przez SARL.
 

Związkowcy dysponują tu trzema pomieszczeniami. Jedno zajmuje Międzyzakładowa Organizacja Pracowników Oświaty, drugie- Oddział Zarządu Regionu Solidarności. W przestronnej sali konferencyjnej dostępna jest natomiast jedyna w kraju ekspozycja wszystkich plakatów ze zjazdów Solidarności- począwszy od roku 1980. Zbiór unikalnych dzieł tamtego czasu, stanowi teraz wymowny łącznik najnowszej historii z naszą codziennością. Można przypomnieć ją sobie- na siódmym piętrze biurowca.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
JE T'AIME MAMIE, JE T'AIME PAPI - GALERIA