Dzisiaj jest: 25.9.2022, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

MAH Stargad. Noc Muzeów 2018. Apteka pod Złotą Gwiazdą zaprasza.

Dodano: 4 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Aptekarze stargardzcy – Danuta i Jerzy Waliszewscy prezentują rolę wody i higieny w dawnej farmacji.

MAH Stargad. Noc Muzeów 2018. Apteka pod Złotą Gwiazdą zaprasza.
               Kanwą tegorocznej Nocy Muzeów (sobota 19. maja) w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Stargardzie będzie znaczenie wody dla zdrowia człowieka. Stąd wynika tematyka pokazów, które przeprowadzimy na stałej wystawie aptekarskiej w godzinach:18:00 – 23:00.

               Na początku potraktujemy wodę jak najbardziej ogólnie. Zgodnie z zasadą „od ogółu do szczegółu”. Opowiemy o aromatycznych wodach leczniczych pokazując dwie spośród nich. Za największym alchemikiem polskim – Michałem Sędziwojem poszukamy „wody która nie moczy rąk”. Zajrzymy do renesansowego zielnika z 1534 r., aby poznać wytwarzanie i  zastosowanie… wódek. Spróbujemy, w ślad za Fenicjanami, połączyć kozi łój z popiołem z ogniska (może nie aż tak dosłownie).

               Godzinę później przeniesiemy się do piwnicy warszawskiej apteki z 1884 r. aby pobuszować wśród szlamu i wód, a następnie podejmiemy próbę sporządzenia saturacji czyli limonjady. Może się uda nie zalać całego piętra muzeum ku niemałej uciesze zgromadzonych.

               O 20:00 zrobi się intensywnie zapachowo. Będą królować substancje farmaceutyczne cuchnące – prawdziwi władcy aptecznego odoru. Sądzimy, że niejedna dama otrzeźwieje po zainhalowanej dawce amoniaku, a co niektóry dżentelmen poczuje swą męskość zaciągając się przenikliwą wonią … dziegciu. Będzie też drugi biegun zapachowy – pachnący anyżek i pewien balsam. Zapytamy … zęby słuchaczy czy bardziej wolą być czyszczone pastą czy może proszkiem?

               O godz. 21:00  powtórzymy prezentację z 18:00, zaś o 22: 00 będzie raz jeszcze o buszowaniu w piwnicy XIX wiecznej apteki i robienie limonjady.

               Na koniec, godzinę przed północą, zaprosimy dwie osoby, aby wespół z nami sporządziły starodawne aptekarskie mikstury, albo jakieś zapomniane leki np. eliksir długiego życia lub ocet siedmiu złodziei. Wykonane medykamenty będą one mogły zabrać do domu.

               W ramach ogólnej wesołości będziemy jeszcze częstować prawdziwą wodą zdrojową i przystawiać dziwne pieczątki.

               Zapraszamy w niskie progi Apteki Pod Złotą Gwiazdą. Przez tę noc zapewniamy cudów moc.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
W drodze po medal. Fotorelacja cz.2