Dzisiaj jest: 25.9.2022, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

Najcenniejszy lek od uczniów I LO i ZS Nr. 5

Dodano: 4 lata temu
Redakcja poleca!

W akcji „Młoda krew ratuje życie”, którą prowadzi PCK, uczestniczyli aktywnie uczniowie I LO oraz Zespołu Szkół Nr. 5.

Najcenniejszy lek od uczniów I LO i ZS Nr. 5

To wciąż bezcenny i niezastąpiony lek, potrzebny w każdych ilościach. Tym bardziej cieszy, że zdają sobie z tego sprawę młodzi ludzie, biorąc udział w XV edycji, nad którą ma patronat Starosta Stargardzki. Niejednokrotnie przy podejmowaniu decyzji o oddaniu krwi, potrzebne było przełamanie własnych barier i lęków. Przeważał jednak argument, że warto dzielić się z innymi cząstką siebie. Akcję zorganizowano w dniach 10 i 12 kwietnia 2018 r.
 

To kolejne już przedsięwzięcie tego typu w „Starym Ogólniaku”. Po raz pierwszy była okazja do oddawania krwi w grudniu ubiegłego roku. Akcja przeprowadzona w kwietniu, przy organizacji Rejonowej Rady HDK PCK i Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, spotkała się z równie dużym zainteresowaniem.
 

W ramach grudniowej akcji  I LO zgłosiło się 40 osób. Po dokonanej weryfikacji krew mogło oddać 30 chętnych. Uzyskano w ten sposób ponad 13 litrów bezcennego leku. 10 kwietnia  zarejestrowały się 22 osoby. Spośród nich krew przekazało 17 uczniów po raz pierwszy. Po  drugiej turze uzyskano 7 litrów 650  mililitrów pełnej młodej krwi. W tej grupie po raz pierwszy swoją krew oddało 9 uczniów i 12 uczennic. 

Natomiast 12 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Nr. 5 w Kluczewie  mieli okazję oddać krew już po raz trzeci, w bieżącym roku szkolnym. Na apel krwiodawców w ramach kwietniowej akcji, łącznie odpowiedziało 46 chętnych z „Piątki”. Do oddania krwi zakwalifikowało się natomiast 38 osób. I w tym gronie swoją krew oddawało  po raz pierwszy 12 uczniów i 10 uczennic. Łącznie w ZS Nr. 5  17 litrów 100 mililitrów krwi.  

Wsparcie dla oddających krew zapewniła Dyrekcja szkoły. Młodym dawcom przygotowano  kanapki oraz ciasta  domowego wypieku- na uzupełnienie sił i wzmocnienie energii. Współorganizatorkami akcji w ZS Nr. 5 były także nauczycielki: Marzenna Sztuba i Dorota Kujawa

W obu szkołach młodzież odwiedzili przedstawiciele Starostwa Powiatowego, a także prezes Oddziału Rejonowego PCK Marek Stankiewicz. Akcje zbiórki krwi zorganizowane zostały przez Rejonową Radę HDK PCK pod przewodnictwem Jerzego Bochenka wraz z Marianem i Renatą Wojtakajtis. Pobór krwi przeprowadziła Terenowa Stacja Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze Szczecina, pod kierownictwem pani dr. Joanny Wysockiej- Milkiewicz
 

Jak przyznaje młodzież z  obu placówek, doświadczenia uzyskiwane podczas całego procesu przekazywania własnej krwi tym, którzy najbardziej jej potrzebują, potrafią otworzyć jeszcze bardziej na drugiego człowieka.  Cenna jest również świadomość wartości własnej pomocy i wsparcia- na miarę ludzkiego życia.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
W drodze po medal. Fotorelacja cz.2