To wciąż bezcenny i niezastąpiony lek, potrzebny w każdych ilościach. Tym bardziej cieszy, że zdają sobie z tego sprawę młodzi ludzie, biorąc udział w XV edycji, nad którą ma patronat Starosta Stargardzki. Niejednokrotnie przy podejmowaniu decyzji o oddaniu krwi, potrzebne było przełamanie własnych barier i lęków. Przeważał jednak argument, że warto dzielić się z innymi cząstką siebie. Akcję zorganizowano w dniach 10 i 12 kwietnia 2018 r.
To kolejne już przedsięwzięcie tego typu w „Starym Ogólniaku”. Po raz pierwszy była okazja do oddawania krwi w grudniu ubiegłego roku. Akcja przeprowadzona w kwietniu, przy organizacji Rejonowej Rady HDK PCK i Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, spotkała się z równie dużym zainteresowaniem.
W ramach grudniowej akcji I LO zgłosiło się 40 osób. Po dokonanej weryfikacji krew mogło oddać 30 chętnych. Uzyskano w ten sposób ponad 13 litrów bezcennego leku. 10 kwietnia zarejestrowały się 22 osoby. Spośród nich krew przekazało 17 uczniów po raz pierwszy. Po drugiej turze uzyskano 7 litrów 650 mililitrów pełnej młodej krwi. W tej grupie po raz pierwszy swoją krew oddało 9 uczniów i 12 uczennic.
Natomiast 12 kwietnia uczniowie Zespołu Szkół Nr. 5 w Kluczewie mieli okazję oddać krew już po raz trzeci, w bieżącym roku szkolnym. Na apel krwiodawców w ramach kwietniowej akcji, łącznie odpowiedziało 46 chętnych z „Piątki”. Do oddania krwi zakwalifikowało się natomiast 38 osób. I w tym gronie swoją krew oddawało po raz pierwszy 12 uczniów i 10 uczennic. Łącznie w ZS Nr. 5 17 litrów 100 mililitrów krwi.
Wsparcie dla oddających krew zapewniła Dyrekcja szkoły. Młodym dawcom przygotowano kanapki oraz ciasta domowego wypieku- na uzupełnienie sił i wzmocnienie energii. Współorganizatorkami akcji w ZS Nr. 5 były także nauczycielki: Marzenna Sztuba i Dorota Kujawa
W obu szkołach młodzież odwiedzili przedstawiciele Starostwa Powiatowego, a także prezes Oddziału Rejonowego PCK Marek Stankiewicz. Akcje zbiórki krwi zorganizowane zostały przez Rejonową Radę HDK PCK pod przewodnictwem Jerzego Bochenka wraz z Marianem i Renatą Wojtakajtis. Pobór krwi przeprowadziła Terenowa Stacja Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze Szczecina, pod kierownictwem pani dr. Joanny Wysockiej- Milkiewicz
Jak przyznaje młodzież z obu placówek, doświadczenia uzyskiwane podczas całego procesu przekazywania własnej krwi tym, którzy najbardziej jej potrzebują, potrafią otworzyć jeszcze bardziej na drugiego człowieka. Cenna jest również świadomość wartości własnej pomocy i wsparcia- na miarę ludzkiego życia.