Dzisiaj jest: 25.9.2022, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

DZIEŃ ZIEMI - HAPPENING EKOLOGICZNY

Dodano: 4 lata temu

Powiat Stargardzki od kilku lat realizuje projekt pn. „Bobrowa Polana"

DZIEŃ ZIEMI - HAPPENING EKOLOGICZNY

- podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu stargardzkiego”.  Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz współpracy z Proeuropejskim Centrum Ekologicznym w ramach projektu wybudowano leśną wiatę edukacyjną, zamontowano kilkanaście tablic edukacyjnych i interaktywnych oraz ścieżkę zdrowia, model żeremi bobrów i tamy budowanej przez bobry. W ramach zielonej szkoły powstały drewniane ławostoły i ławki. Zagospodarowano miejsce na ognisko, powstał nowy kamienny krąg z rusztem grilla i pojemnik do selektywnej zbiórki odpadów.
 

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w tym roku, przeprowadzony zostanie szereg działań o charakterze edukacyjnym dla uczniów ze szkół z terenu powiatu stargardzkiego.  20 kwietnia odbędą się prelekcje i warsztaty na terenie bazy edukacji ekologicznej „Bobrowa Polana”.  Wezmą w nich udział uczniowie z gminy miejskiej i wiejskiej Stargard oraz Kobylanki. Panele edukacyjne obejmą tematy takie jak: ochrona przyrody, recykling, odnawialne źródła energii, gospodarka leśna.
 

Ponadto projekt zakłada organizację happeningów ekologicznych. Pierwszy odbędzie się 21 kwietnia z okazji obchodów „Dnia Ziemi” na terenie bazy edukacji ekologicznej „Bobrowa Polana” (w lasku na końcu ul. Reymonta). Wśród zaplanowanych atrakcji są: gry i zabawy terenowe, zajęcia na leśnej ścieżce zdrowia, charytatywna zbiórka plastikowych nakrętek, stolik Małego Ekologa, ekokantor i dla każdego -  grochówka. Nie zabraknie też ogniska (w kiełbaski należy zaopatrzyć się we własnym zakresie). Nowością będą eventy o tematyce proekologicznej typu: zielona energia - pokazowe zestawy fotowoltaiczne z torem wyścigowym zasilanym generatorami na dynamo;  rurofony - stanowisko instrumentalno-wokalne wykonane z surowców wtórnych; fun air - zabawy z powietrzem, airzooka, dmuchawy, balony. Tego dnia odbędzie się także rajd na orientację Eko Race przygotowany przez Stargardzki Klub Orientacji „15 Południk” (szczegóły na www.15 poludnik.pl).

W dniach 1 maja - 30 września 2018 roku przeprowadzony zostanie otwarty konkurs fotograficzny pt. „Przyroda Powiatu Stargardzkiego”. Zdjęcia zamieszczane będą na Facebooku, a ocenią je internauci. Do wygrania dyski zewnętrzne. Wkrótce więcej informacji na temat konkursu - na www.powiatstargardzki.eu.

Wszystkie te działania mają na celu podniesienie świadomości ekologicznej uczestników, pokazanie aktywnych form wypoczynku oraz uświadomienie o bogactwie przyrodniczym regionu.

Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
W drodze po medal. Fotorelacja cz.2