Dzisiaj jest: 25.9.2022, imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

eCall – jak będzie działać w czasie wypadku drogowego?

Dodano: 5 lat temu Autor:

Zgodnie z dyrektywą unijną od 1 kwietnia 2018 roku wszystkie nowe samochody będą wyposażone w systemy alarmowy eCall.

eCall – jak będzie działać w czasie wypadku drogowego?
Na czym będzie polegać jego rola?

System eCall to nowoczesne rozwiązanie, którego zadaniem będzie wysyłanie sygnału do odpowiednich służb ratunkowych w razie zajścia wypadku drogowego. Mechanizm ten powiązany jest z unijnymi działaniami pod nazwą eSafety. Celem tej strategii jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na drogach w całej Unii Europejskiej oraz poprawa efektywności transportu.

eCall stanowić będzie podstawowe wyposażenie każdego samochodu osobowego oraz dostawczego do 3,5 tony wyprodukowanych po 31 marca 2018 roku. Każde uruchomienie poduszki powietrznej w aucie spowoduje, że zostanie z jego wnętrza wysłany automatyczny sygnał do służb ratunkowych. Oprócz tego ratownicy medyczni otrzymają informacje o liczbie pasażerów znajdujących się w pojeździe na podstawie wmontowanych czujników w siedzeniach oraz położeniu samochodu w oparciu o sygnał GPS. W pierwszej fazie zgłoszenia nastąpi połączenie z dyspozytorem, aby dopytać się kierowcy o szczegóły zdarzenia. Jeżeli ten jednak nie odpowie na zgłoszenie wówczas na miejsce zostaną od razu wysłane: pogotowie, policja oraz straż pożarna. Działanie całego systemu oparte będzie na zamontowanej karcie SIM w pojedzie. Oprócz automatycznego sygnału kierowca będzie mógł również wysłać takie zgłoszenie manualnie, gdy będzie na przykład świadkiem wypadku drogowego, bądź też poduszki powietrzne nie zostaną aktywowane.
Eksperci informują również o możliwości podłączenia modułu do starszych samochodów. Potrzebna jest tylko gniazdo zapalniczki, do którego urządzenie zostanie podpięte, tak samo jak ładowarka samochodowa. Jednak ta zmiana nie będzie na razie obowiązkowa dla wszystkich kierowców.

Zdaniem Komisji Europejskiej system eCall zmniejszy liczbę skutków wypadków aż o 15 % oraz pozwoli uratować życie około 2 500 ludziom, którzy rok rocznie giną w wyniku zdarzenia drogowego. 

Grafika: By Tomasz Kaminski - Template:Instytut Transportu Samochodowego, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12350627
 

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
W drodze po medal. Fotorelacja cz.2