Dzisiaj jest: 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Cenne wskazówki na ferie

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

Stargardzcy policjanci rozpoczynając akcję „Bezpieczne ferie”, czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących.

Cenne wskazówki na ferie
Szczególną uwagą będą objęci kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Mundurowi sprawdzą ich trzeźwość i uprawnienia, a także stan techniczny samochodów osobowych i autokarów.
 
Aby podróż dziecka autokarem była zawsze bezpieczna już teraz funkcjonariusze przypominają o kilku podstawowych zasadach:
-sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii,
-poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy.
 
Ponadto warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:
-do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
-nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
-korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
-nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
-podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
 
Ponadto podróżujący powinni pamiętać o właściwym przygotowaniu pojazdu do drogi i sprawdzeniu jego stanu technicznego, zabezpieczeniu przewożonego sprzętu, stosowaniu pasów i fotelików bezpieczeństwa,  dostosowaniu prędkości do zmieniających się warunków atmosferycznych, wyspaniu się przed dalekim wyjazdem i skupieniu  na drodze, a także wzajemnym szacunku wzglkędem pozostałych uczestników ruchu.
 
Aby dla dzieci i młodzieży ten wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu był czystą przyjemnością przedstawiciele stargardzkiej policji te i inne wskazówki przekazują na wszystkich spotkaniach profilaktycznych.
 
 

 
Źródło: KPP Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Sobota na Bożonarodzeniowym Jarmarku - GALERIA