Dzisiaj jest: 5.5.2024, imieniny: Irydy, Tamary, Waldemara

Wielkie kino w Stargardzie

Dodano: 7 lat temu
Redakcja poleca!

To już kolejny rok, kiedy w Stargardzie są pokazywane filmy w ramach Szczecin European Film Festival'17 on the Road.

Wielkie kino w Stargardzie
Towarzystwo Przyjaciół Stargardu zaprasza miłośników dobrego kina na ucztę do swojej Piwnicy pod Ratuszem już w sobotę 28 października.

Najbardziej intrygujące filmy, w tym wiele nagrodzonych, z tegorocznej edycji Szczecin European Film Festival'17 będzie można zobaczyć w sobotę, 28 października w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. TPS należy do partnerów tego festiwalu. Wstęp wolny.  Start o godz. 18:00. W programie pokazu znalazło się 6 krótkometrażowych pozycji. Przedstawiamy je w skrócie.

„Józio, chodź do domu”. Reż. Marcin Chłopaś, PL 2016, 30’

Społeczeństwa odrzucają "innych" z jakichś zazwyczaj absurdalnych powodów. W Polsce Żyd czuje się obco i jak obcy jest traktowany. Ten sam Żyd staje się obcym również w Izraelu, kiedy wychodzi na jaw, że nie jest obrzezany. "Józio, chodź do domu" to historia dziecka ludzi ocalałych z Holokaustu, które zostaje odrzucone wiele razy – zarówno przez Polaków, jak i Żydów. Bohater po raz pierwszy od 54 lat podróżuje do rodzinnego Wałbrzycha, tylko po to, żeby odkryć, że jego dom tak naprawdę nie istnieje. Muzykę do tego filmu skomponował Mikołaj Trzaska.
Nagroda Publiczności ufundowana przez Telewizję Polską w ramach Szczecin European Film Festival '17.

„Jestem”. Reż. Grzegorz Paprzycki, PL 2017, 23’

Para małżonków wybiera się w podróż przez francuskie Alpy. W pięknych krajobrazach dzielą się poglądami na temat wiary i powstania świata. Ta niezwykła etiuda dokumentalna pokazuje intymny obraz nieprzeciętnej pary, która bardzo się kocha, ale też w ciekawy sposób komentuje bieżące wydarzenia o tematyce społeczno-politycznej i religijno-metafizycznej (problem z islamem, zaszłości historyczne związane z III Rzeszą). Grzegorz Paprzycki jest tutaj reżyserem, montażystą oraz autorem dźwięku i zdjęć. W efekcie powstało niebanalne połączenie dokumentu z filmem drogi.

Nagroda za najlepszy film ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecina w ramach Szczecin European Film Festival '17.

„Gusła ou le Malins”. Reż. Adrienne Nowak, FR 2016, 9’

Główna bohaterka Adrianna wraca do Polski, kraju, w którym się urodziła. Młoda kobieta chce spotkać się ze swoją babcią i zapytać ją o jeszcze nie tak odległe czasy komunizmu. W wygodnej kuchni swojej ciotki i wujka dowiaduje się, że duchy komunizmu (i nie tylko one) do dziś nawiedzają polskich imigrantów, ale na szczęście istnieją stare, choć zaskakujące metody stawiania im czoła. Ta niezwykła animacja łączy w humorystyczny sposób świat realny z nadrealnym. Jak się okazuje, gusła i wróżby są do dziś mocno wpisane w polski koloryt.

Oficjalna selekcja Szczecin European Film Festival '17.

„Pan Charon”. Reż. Mateusz Żegliński, PL 2017, 12’

Dokument kreacyjny. To filmowy portret mieszkającego w Wałbrzychu grabarza Grzegorza, rejestrujący jeden dzień jego pracy. Film powstał jako etiuda studencka na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Otrzymał m.in. II nagrodę na 11. Festiwalu IN OUT 2017, II nagrodę na 6. Festiwalu Filmów Antydepresyjnych „Relanium” 2017 w Łodzi oraz nagrodę w kategorii najlepszy film 3. Festiwalu Filmów Dokumentalnych 2016 w Częstochowie.

Nagrody za najbardziej intrygujący film w konkursie Zachodniopomorskie Shorty, ufundowane przez firmę AVID Technology Poland i Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

“Once Upon a Line”. Reż. Alicja Jasina, PL 2016, 7’

Historia o mężczyźnie, który prowadzi monotonne życie, dopóki nie spotyka rudej kobiety. Wtedy jego świat staje do góry nogami – dosłownie i w przenośni. Animacja wygrała złoto na tzw. studenckich Oskarach i dostała się na krótką listę dziesięciu filmów ubiegających się o Oskara w kategorii krótkich filmów animowanych.

Nagrody za najbardziej intrygujący film w konkursie Zachodniopomorskie Shorty, ufundowane przez firmę AVID Technology Poland i Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

“Madness”. Reż. Adrian Szczepaniak, PL 2017, 6'24"

Film opowiada historię kilku bohaterów. Każdy z nich jest inny, łączy ich jednak zbytnie przywiązanie do telefonu komórkowego. Co może zdarzyć się, jeśli zatracą się w swoim technologicznym fetyszu aż do przesady? To właśnie pokazuje „Madness”. Film ujęty w eksperymentalnej formie muzycznego wideo, gdzie film aktorski łączy się z animacją 2D. Teledysk do utworu „Madness” duetu Soxso.

Nagrody za najlepszy wideoklip w konkursie POP SEFF, ufundowane przez firmę AVID Technology Poland i Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja