Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Rzecznik bardzo dobrze o Stargardzie

Dodano: 4 lata temu

Bardzo dobre słowa na temat Stargardu wypowiedział Adam Bodnar.

Rzecznik bardzo dobrze o Stargardzie
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przedstawia nasze miasto, jako dobry przykład myślenia systemowego, jeśli chodzi o działania na rzecz seniorów.

Adam Bodnar - Rzecznik Praw Obywatelskich - gościł w naszym mieście w ubiegłym tygodniu.
- Musimy stawiać na współpracę z samorządami takimi jak Miasto Stargard. Możemy dzielić się doświadczeniami w sprawach rozwiązywania problemów seniorów. Możecie pod tym względem dużo nas nauczyć, a my możemy opowiadać o tym dalej, w Polsce, przekazywać waszą wiedzę i doświadczenia, które naprawdę robią wrażenie – mówił rzecznik Adam Bodnar.

Współpracujący z RPO Zespół Ekspertów pod kierownictwem prof. Barbary Szatur-Jaworskiej właśnie przed kilkoma laty od Stargardu rozpoczął swoją pracę nad stworzeniem modelu wsparcia.

- Stargard jest niejako współautorem tego modelu. To tutaj kilka lat temu nasz Zespół Ekspertów rozpoczął pracę. Nurtowało nas, gdzie leży źródło Waszego sukcesu? Zrozumieliśmy, że myślicie systemowo. Podejmowane przez Was działania stopniowo wypełniają wszystkie dziedziny. A po drugie - umiecie współpracować - powiedziała dyrektor Barbara Imiołczyk z Biura RPO, współprzewodnicząca Zespołu Ekspertów. - Chcielibyśmy, by w innych samorządach też się tak udawało. Analizując ten sukces zrozumieliśmy, że powinniśmy go promować w całym kraju. Naszą propozycję nazywamy „modelem wsparcia”, bo pokazuje, jakie sprawy należy rozwiązywać w społeczności lokalnej, jakie usługi rozwijać i na jakie rzeczy zwracać uwagę po to, by seniorzy jak najdłużej mogli mieszkać w swoim domu, a nie przeprowadzać się do domu opieki - dodała.

Model, który ma dać ludziom swobodę decyzji, wzmacniać dobre relacje międzyludzkie i odwoływać się do rozwiązań instytucjonalnych tylko w ostateczności - zakłada, że - tak jak w Stargardzie - nie można się skupiać tylko na zapewnieniu usług opiekuńczych. Pól do zagospodarowania jest, co najmniej siedem. Propozycje ekspertów RPO Adam Bodnar konsultuje z samorządowcami w całym kraju po to, aby zebrać informacje o istniejących już dobrych praktykach, bo dzięki nim można wspierać samorządowców w innych regionach kraju.

FOTO: Tadeusz Surma
Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora - parada oraz gra miejska. GALERIA