Pracownicy biblioteki oraz zaproszeni goście odczytywali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zadbano o odpowiednią, barwną oprawę i miłą atmosferę.

W akcji wzięli udział m.in.: Starosta Iwona Wiśniewska, Członek Zarządu Powiatu Irena Agata Łucka, Zastępca Prezydenta Miasta Ewa Sowa, Poseł na Sejm RP Michał Jach, a także inni zaproszeni goście i pracownicy Książnicy Stargardzkiej.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.
 

„Wesele. Dramat w trzech aktach”, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.
 

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

FOTO: Tadeusz Surma