Dzisiaj jest: 13.4.2021, imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego pod ochroną szczecińskiej drogówki

Dodano: 4 lata temu Autor:

W środę 8 lutego 2017 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie już po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskich działaniach pn. „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”,

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego pod ochroną szczecińskiej drogówki

ukierunkowanych na ujawnianie wykroczeń w relacji pieszy – kierujący. Policjanci kontrolowali także prędkość kierujących w rejonach wyznaczonych przejść dla pieszych, bowiem w przypadku zdarzenia drogowego z udziałem pieszego wraz ze wzrostem prędkości pojazdu spada szansa na przeżycie niechronionego uczestnika ruchu drogowego. W działaniach pomagały funkcjonariuszom kamery miejskiego monitoringu.

Policjanci podczas wczorajszych działań skupiali się na błędach popełnianych przez wszystkich uczestników ruchu drogowego, które są najczęstszymi przyczynami zdarzeń z udziałem niechronionych, czyli nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na oznakowanym przejściu, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy wreszcie wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi. Na pobłażliwość funkcjonariuszy nie mogli liczyć także piesi, którzy swoim zachowaniem naruszali podstawowe zasady ruchu drogowego.

W trakcie wczorajszych działań funkcjonariusze ujawnili ponad 90 wykroczeń polegających na nieprawidłowym zachowaniu kierujących w stosunku do pieszych. Nie zabrakło także niechronionych uczestników ruchu, którzy bagatelizowali przepisy ruchu drogowego i przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym, lub gdy sygnalizator nadawał światło czerwone. Większość interwencji szczecińskiej drogówki została zakończona w postępowaniu mandatowym lub zastosowano pouczenia jako środek oddziaływania wychowawczego. Kilka spraw znajdzie swój finał w sądzie.

Działania Niechroniony uczestnik ruchu drogowego to doskonała okazja do przypomnienia mieszkańcom o zachowaniu szczególnej ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze i przekazania im elementów odblaskowych. Taki patrol można było spotkać w rejonie przejścia dla pieszych przy ul. Wyszyńskiego oraz przy pl. Witosa. Choć przejście dla pieszych  kojarzy się z miejscem, gdzie powinniśmy czuć się bezpiecznie, to właśnie tu dochodzi do największej liczby potrąceń. Zatrzymajmy się i dokładnie upewnijmy się czy istnieje możliwość bezpiecznego dotarcia na drugą stronę ulicy.

Zwracali uwagę zarówno na błędy popełniane przez kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak też na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów.

Źródło: KWP Szczecin
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Sokół Ostróda. GALERIA