W porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, policjanci odnotowali znaczny spadek liczby wypadków z udziałem pieszych, liczby osób zabitych i rannych.
Porównując ze sobą statystyki drogowe z pierwszego kwartału 2016 roku do tego samego okresu w roku ubiegłym, widać tendencję spadkową liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. W pierwszym kwartale 2016 roku odnotowano 81 wypadków z udziałem pieszych - to o 39 mniej niż w pierwszym kwartale 2015 roku. Zginęło w nich 7 osób, co oznacza, że liczba ofiar śmiertelnych spadła o 8. Obrażeń ciała w wypadkach doznało 78 osób, to jest o 34 mniej niż przed rokiem.
Powyższe dane wskazują jednoznacznie, że stan bezpieczeństwa pieszych na zachodniopomorskich drogach, który od lat jest jednym z głównych priorytetów zachodniopomorskiej Policji ulega systematycznej poprawie. Wpływ na tą sytuację ma wiele czynników. Nie sposób pominąć jednak działań podejmowanych przez zachodniopomorską drogówkę.
W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych funkcjonariusze ruchu drogowego realizują m.in. specjalnie w tym celu opracowany program, na podstawie którego typowane są miejsca szczególnie niebezpieczne dla ruchu pieszych na terenie całego województwa, kierowane są wnioski do zarządców dróg dotyczące zmiany organizacji ruchu, wdrożenia nowych rozwiązań mających wpływ na bezpieczeństwo, a także usuwania nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej.
W ramach programu prowadzone są także działania profilaktyczne, w czasie których niechronieni uczestnicy ruchu drogowego edukowani są w zakresie obowiązujących przepisów ruchu drogowego, a także zachęcani do noszenia elementów odblaskowych. Od początku roku na terenie naszego województwa cyklicznie prowadzone były także działania pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", w ramach których policjanci szczególną uwagę zwracali na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu. Bacznie przyglądali się także zachowaniu pieszych i rowerzystów.
W ciągu pierwszego kwartału mundurowi ujawnili ponad 4700 przypadków, w których kierowcy naruszyli przepisy dotyczące zachowania się wobec pieszych. W tym samym czasie odnotowano także ponad 4200 wykroczeń popełnionych przez samych pieszych, w tym blisko 3500 przypadków przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Policjanci sprawdzali również czy piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym posiadają odblaski widoczne dla innych uczestników ruchu. W ramach prowadzonych działań ujawniono blisko 800 osób, które naruszyły ustawowy obowiązek korzystania z odblasków.
Biorąc pod uwagę panujące w styczniu i w lutym warunki atmosferyczne oraz fakt, iż po zapadnięciu zmroku osoba bez odblasku staje się niemal niewidoczna dla kierowców nadjeżdżających pojazdów, każda z tych osób była realnie narażona na udział w wypadku drogowym.
Mapa wypadków z udziałem pieszych:
https://drive.google.com/open?id=1FIl0L6ul5_3MzOLwI6DtG9EITck&usp=sharing