W Stargardzkim Centrum Kultury rozmawiano o tym, jak pozyskać dofinansowanie. Dotacje są przeznaczone m.in. na działania aktywizujące mieszkańców, rozwój przedsiębiorczości, gospodarkę niskoemisyjną oraz projekty proekologiczne.
W perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2007 – 2013 całkowita wartość dotowanych projektów zrealizowanych w Stargardzie przekroczyła około 227 mln zł. Samo dofinansowanie wyniosło około 107 mln zł. Duży nacisk był kładziony przede wszystkim na realizację projektów inwestycyjnych związanych z budową infrastruktury na terenach obu parków przemysłowych.
– To ważne działania, żeby miasto się rozwijało, mieszkańcy mieli gdzie pracować i jak utrzymać swoje dzieci. Miejsca pracy są bardzo potrzebne, dlatego stwarzamy warunki dla inwestorów. Nie mam wątpliwości, że w przyszłości nasze priorytety zmienią się w naturalny sposób – mówił Sławomir Pajor, Prezydent Miasta.
Jedną z głównych inwestycji w nowej perspektywie unijnej będzie budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. W ramach projektu przy wiadukcie kolejowym między ul. Szczecińską i Wyszyńskiego ma powstać rondo. Zmieniona organizacja ruchu obejmie także ul. Towarową, co pozwoli na wyprowadzenie części ruchu pojazdów w stronę ul. Pierwszej Brygady. Pasażerowie samochodów, autobusów, busów i pociągów będą mogli korzystać z przejścia podziemnego pod torami, które umożliwi dojście do dworca PKP. – Nowa perspektywa będzie dawała jeszcze większe możliwości, ponieważ kwoty pieniędzy przeznaczonych na dofinansowanie są zdecydowanie większe. Cieszę się, że Stargard stał się członkiem Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Cześć przedsięwzięć będzie się odbywało w jego ramach – powiedział Przemysław Włosek, Dyrektor Generalny Urzędu Marszałkowskiego.
W perspektywie na lata 2014 – 2020 wysokość dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa, to prawie 1000 euro. Trzy główne filary programu to gospodarka, infrastruktura i społeczeństwo.
Zdjęcia: Tadeusz Surma
Zdjęcia: Tadeusz Surma