Mieszkańcy miasta zdecydowali, że zrealizowanych zostanie dziesięć projektów. Wiadomo już, że zbudowane zostanie miasteczko ruchu drogowego na osiedlu Pyrzyckim. Na „patelni” w Parku Chrobrego powstanie z kolei glorietta, a na brzegu Iny – przystań dla kajaków.
Prezydent Sławomir Pajor spotkał się z Autorami projektów, które zyskały największe poparcie w głosowaniu.
W obszarze nr 1 – „Zachód – Letnie”, zmodernizowane zostanie boisko przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Pomysł Joanny Szczapy poparło 1277 Stargardzian. Obiekt będzie dostępny dla wszystkich chętnych mieszkańców miasta i da im możliwość poprawy oraz utrzymania dobrej kondycji.
Na osiedlu Chopina zwyciężyły dwa projekty. Przy Przedszkolu Miejskim nr 6 wyremontowany zostanie plac zabaw, który do BO zgłosiła Gabriela Ryjewska. Na ten projekt zagłosowało 549 osób. W jego ramach naprawiony zostanie chodnik. Pojawią się też nowe huśtawki, karuzele i inne urządzenia
Tomasz Herba chciał rozbudowania siłowni plenerowej przy Szkole Podstawowej nr 4. Dzięki poparciu 495 mieszkańców inwestycja będzie zrealizowana w przyszłym roku. Z siłowni w tej lokalizacji korzysta wielu stargardzian. Montaż kolejnych urządzeń podniesie jej atrakcyjność i umożliwi treningi jeszcze większej grupie osób.
W Śródmieściu zwyciężył projekt Piotra Kosowskiego, który dotyczy budowy boiska wielofunkcyjnego. 2064 osoby chciały, żeby powstało ono przy Szkole Podstawowej nr 1. Wnioskodawca podkreśla, że obiekt jest zlokalizowany w miejscu, które daje możliwość trenowania siatkówki, koszykówki i tenisa nie tylko mieszkańcom okolicy, ale całego miasta.
1131 głosów oddano na projekt „Struga przyjazne wszystkim pokoleniom”. Ten również zostanie zrealizowany. Jego autorami są: Patrycja Ryzińska, Joanna Litwinowicz, Krystyna Olawa, Jarosław Bieńkowski i Dariusz Wędzina. Przy Struga pojawią się nowe ogólnodostępne miejsca parkingowe, ale także chodniki i droga dojazdowa. Inwestycja wyeliminuje niszczenie zieleńców przez pojazdy i podniesie bezpieczeństwo pieszych.
Obszar nr 4 to Stare Miasto. Tam największą popularnością cieszyła się budowa glorietty na „patelni” w Parku Chrobrego. Pomysł Jacka Maciejewskiego poparło 1016 osób. Wnioskodawca chce, by konstrukcja nawiązywała wyglądem do okolicznej architektury. Po jej wybudowaniu można będzie tam organizować m.in. występy teatralne, koncerty i imprezy taneczne.
Na drugim miejscu z 510 głosami znalazła się budowa przystani kajakowej na Inie oraz dwóch pomostów przesiadkowych. Projekt zgłosili Elżbieta i Krzysztof Dybowscy, którzy uważają, że pomosty zbudowane przed i za wodospadem zachęcą kolejne miejscowości leżące nad Iną do realizacji podobnych inwestycji.
Szalet miejski w Parku Chrobrego wymyśliła Alicja Koźlik. Tę inwestycję poparło 426 głosujących, którzy nie mają wątpliwości, że takie miejsce będzie przydatne nie tylko rodzicom i dzieciom korzystającym z pobliskiego placu zabaw. W rejonie tego parku pojawiają się również turyści zwiedzający Stargard.
Mieszkańcy Osiedla Pyrzyckiego w przyszłym roku będą mogli korzystać z miasteczka ruchu drogowego, które zostanie zbudowane przy Szkole Podstawowej nr 6. Na taki pomysł wpadli: Grzegorz Rybaczuk, Wojciech Seredyński, Krystian Kowalski i Elżbieta Mochocka. Inicjatywę poparło w głosowaniu 989 osób. Realizacja inwestycji umożliwi praktyczną edukację dzieci i młodzieży. Inicjatorzy chcieliby także, żeby były tam organizowane zawody z umiejętności jazdy na rowerze.
W obszarze nr 6 – „Kluczewo – Lotnisko”, rozbudowana będzie siłownia przy ul. Tańskiego. Zbudowany zostanie tam także plac zabaw. 643 Stargardzian zagłosowało na pomysł Izabeli Andrysiak, Krystyny Strzemiłońskiej, Tadeusza Basia i Agnieszki Ignasiak. Wnioskodawcy są zgodni, że taki kompleks umożliwi integrację mieszkańców w niemal każdym wieku. Zależy im, żeby wypoczynek mógł się odbywać aktywnie, w gronie rodziny i sąsiadów.
W trzeciej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2016 do dyspozycji mieszkańców był 1 800 000 zł. We wszystkich sześciu obszarach zagłosowało 10 510 osób. Sposób tradycyjny – na kartach – wybrało 6 574 mieszkańców. Przez internet zagłosowało 3 512 stargardzian. Oddano 424 głosy nieważne. W tym roku po raz pierwszy można było wskazać tzw. „złoty głos”. Wykorzystało go 6 025 osób. Poniżej znajdują się zdjęcia ze spotkania z Autorami projektów, które zyskały największe poparcie w głosowaniu oraz szczegółowe wyniki.
Zdjęcia: T. Surma