gdzie można otrzymać schronienie, stargardzcy policjanci systematycznie angażują się w działania prewencyjne wobec osób bezdomnych.
W związku ze zbliżającym się okresem zimowym i występującymi w tym czasie niskimi temperaturami stargardzcy policjanci wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Strażą Miejską systematycznie prowadzą działania prewencyjne mające na celu pomoc osobom bezdomnym. Działania takie mają również na celu zdobywanie wiedzy i przekazywanie jej do właściwych ośrodków.
W pomoc bezdomnym zaangażowani są wszyscy policjanci garnizonu stargardzkiego, a głównie policjanci z pionu prewencji, którzy podejmują współpracę z podmiotami pozapolicyjnymi. W czasie tego typu działań policjanci kontrolują tereny ogródków działkowych oraz znane miejsca gdzie najczęściej przebywają osoby bezdomne. Sprawdzane są również wszystkie sygnały o nowych osobach, które przeżywają ciężką sytuację życiową. W tym roku działania takie na terenie powiatu stargardzkiego dzielnicowi przeprowadzili już kilka razy, ale zmasowana lustracja przy współudziale wszystkich służ nastąpi wkrótce.
Z policyjnych obserwacji wynika, że większość osób bezdomnych wie gdzie może uzyskać schronienie w czasie silnych mrozów, jednak wiele osób odmawia przyjęcia pomocy. Wolą przebywać na działkach, w leśnych zakamarkach i pod namiotami, ale w swoim specyficznym środowisku. Często największą słabością tych ludzi jest alkohol, którego obecność wyklucza możliwość skorzystania z ofert większości schronisk.
Informacje na temat możliwości udzielania pomocy osobom będącym w ciężkiej sytuacji materialnej lub życiowej udzielają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Warszawskiej, Caritas – Ognisko św. Brata Alberta przy ul. Krasińskiego w Stargardzie Szczecińskim, jak również miejskie i gminne Ośrodki Pomocy Społecznej znajdujące się na terenie stargardzkiego powiatu.
Apelujemy do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni wobec podobnych sytuacji. Każdy z nas, widząc osobę bezdomną lub będącą w potrzebie, może pomóc dzwoniąc pod bezpłatny numer 997. Pamiętajmy, że jeden taki telefon może uratować ludzkie życie.
- Nie ma przyzwolenia na akty wandalizmu! Zarzuty i sąd takie konsekwencje dla 2 nieletnich sprawców czynów karalnych
- Zaczęło się od zakłócania porządku publicznego… a skończyło na zarzutach za posiadanie narkotyków
- Działania „Bezpieczna krajowa dziesiątka” na terenie powiatu stargardzkiego z wykorzystaniem drona