Dzisiaj jest: 5.10.2024, imieniny: Flawii, Justyna, Rajmunda

Wojna Trzydziestoletnia w Stargardzie

Dodano: 9 lat temu

W sobotę i w niedzielę (27-28 czerwca) odbywać się będzie Festyn Historyczny ?W krainie gryfa?. Dwudniową rekonstrukcję Wojny Trzydziestoletniej organizuje Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Wojna Trzydziestoletnia w Stargardzie

To kolejna odsłona tegorocznych Dni Stargardu. Muzeum od 2014 roku organizuje dzień historyczny w ramach Dni Stargardu. W tym roku, podobnie jak poprzednio, w otoczeniu Bastei odbędzie się impreza, której motywem przewodnim będzie wojna 30-letnia. Swoje obozowisko rozbiją wojska szwedzkie i cesarskie z czeskiej grupy rekonstrukcyjnej Zemska hotovost, które zorganizują pokazy bitew, rzemiosła i życia codziennego tamtych czasów.

W tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, atrakcji będzie dwa razy więcej. Wojsko przyjedzie do Stargardu ponownie, tym razem na dwa dni i w zdwojonej liczebności. Ponad 140 żołnierzy w mundurach szwedzkich i cesarskich opanuje w ten weekend trzy stargardzkie parki: Piastowski, Popiela i Jagielloński. Trębacze odegrają hejnał, oddziały piechoty zaprezentują swoje umundurowanie i broń w musztrze, stoczą bitwę z użyciem armaty, a po potyczce i opatrzeniu ran mieszkańcy obozu nauczą cywili ze Stargardu rzemiosła, gotowania na palenisku, tańca i gier obozowych. Bitwy będą trzy: w sobotę o godzinie 14:00 i 16:00 oraz w niedzielę o godzinie 13:30. Wszystkie odbędą się w Parku Jagiellońskim.


Oprócz tego podczas festynu na stargardzkich plantach będzie mnóstwo straganów, na których każdy znajdzie coś dla siebie. Pojawią się stoiska z rękodziełem: biżuterią, rzeźbami z wikliny, drewna i wosku, wyrobami z kwiatów i słomy oraz przedmiotami dekoracji wnętrz. Dla dzieci zaplanowaliśmy stragany z historycznymi strojami i zabawkami, stanowisko malowania twarzy i sklepiki z pamiątkami. Będzie można również skosztować któregoś ze specjałów w punktach gastronomicznych, będą wypieki, wędliny, obwarzanki, wata cukrowa, napoje, lody i wiele więcej. Swój udział zapowiedzieli również studenci ze stoiskami swoich kół naukowych oraz antykwariusze. Słowem – wszystko dla ciała i dla ducha.


W Parku Jagiellońskim powstanie miasteczko edukacyjne, gdzie dzieci, młodzież oraz dorośli będą mogli spróbować swoich sił w przeróżnych warsztatach rękodzielniczych oraz zawodach sportów dawnych – rzucie podkową, strzale z łuku, krykiecie czy biegu w workach. Będzie można ulepić z gliny naczynie, wypleść wianek lub wyprodukować papier czerpany. Zajęcia będą odbywały się w półtoragodzinnych blokach, w sobotę od godz. 14:30 i od 16:30, a w niedzielę od 10:00 i 11:30. Będzie można wziąć udział w rodzinnym turnieju lub samemu zrobić sobie wazon – wszystko zależy tylko od tego, jak kreatywni będą uczestnicy. Gwarantujemy dużo dobrej zabawy i pozytywnej energii przekazywanej przez sztukę, ruch i śmiech.


Zmęczonych atrakcjami festynu zaprosimy w chłodne mury Bastei, gdzie będzie można zwiedzić wystawę „Stargard – miejsce z historią” przez cały czas trwania imprezy.
To wszystko – a nawet więcej – czeka na mieszkańców Stargardu w ostatni weekend czerwca. Będziemy na Was czekać w cieniu Bastei…
 

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora. Cz. 2. Fotorelacja