z zachodniopomorskiego garnizonu. Funkcjonariusze podczas ćwiczeń doskonalili zdobyte już umiejętności. Na podstawie poznanego wcześniej alfabetu migowego ćwiczyli znaki poszczególnych wyrazów, które są wstępem do prowadzenia rozmowy z Głuchymi.
W marcu 2015r. została podpisana umowa partnerska między KWP w Szczecinie i Oddziałem Zachodniopomorskim Polskiego Związku Głuchych ramach projektu „ Bezpieczni obywatele Świata Ciszy”. W ramach realizacji tego projektu 84 zachodniopomorskich policjantów uczestniczy w warsztatach, podczas których nabywają wiedzę dotyczącą przeszkód w komunikacji z osobami Głuchymi, poznają mity i fakty dotyczące języka migowego i Głuchych, uczą się savoir vivre wobec Głuchych oraz sposobów nawiązywania z nimi kontaktu. Dodatkowo zapoznają się z najczęstszymi przeszkodami w komunikacji a co najważniejsze mają możliwość nauczenia się i poznania 400 znaków / słów języka migowego. Umiejętności te będą mogli wykorzystywać w kontakcie z Głuchymi podczas codziennej służby np. podczas wypadku drogowego, nocnej interwencji domowej związanej z przemocą domową itp. Przeszkolony z zakresu specyfiki komunikowania się Głuchych policjant, znający podstawowy zakres znaków / słów w języku migowym może zdecydowanie szybciej opanować kryzysową sytuację, której uczestnikiem jest osoba niesłysząca. Szkolenia – warsztaty rozpoczęły się od 8 maja 2015r i potrwają do maja 2016r.
Zajęcia będą odbywać się w Szczecinie, Koszalinie i Wałczu, gdzie mieszczą się Oddziały Polskiego Związku Głuchych. 84 policjantek i policjantów podzielonych zostało na 12 osobowe grupy, które raz w tygodniu przez 15 kolejnych spotkań będą uczestniczyć w zajęciach trwających 3 godziny. Szkolenia dla każdej grupy będą więc trwały 45 godzin. W ramach podpisanej umowy przewidzianych jest 7 edycji warsztatów. Pierwsze z nich rozpoczęły się już w dniu 8 maja 2015r. w Szczecinie, kolejne dwie grupy rozpoczęły naukę 13 maja w Koszalinie, a w grudniu 2015r. rozpoczną szkolenie policjantki i policjanci z Wałcza. Kolejne warsztaty w Szczecinie odbędą się we wrześniu 2015r. i styczniu 2016r. Natomiast dla Głuchych zachodniopomorscy policjanci przeprowadzą 10 prelekcji, które przybliżą im informacje na temat struktur policji, przemocy w rodzinie, uzależnień i ich prawnych konsekwencji, bezpieczeństwa w Internecie oraz oszustw i wyłudzeń, elementarnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, opieki nad małoletnimi i jej konsekwencji oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.
- Nie ma przyzwolenia na akty wandalizmu! Zarzuty i sąd takie konsekwencje dla 2 nieletnich sprawców czynów karalnych
- Zaczęło się od zakłócania porządku publicznego… a skończyło na zarzutach za posiadanie narkotyków
- Działania „Bezpieczna krajowa dziesiątka” na terenie powiatu stargardzkiego z wykorzystaniem drona