Dzisiaj jest: 6.10.2024, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry

Cenne zabytki z Ukrainy odzyskane

Dodano: 10 lat temu

Policjant z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie wraz z policjantami z KP Szczecin Śródmieście zatrzymali w Szczecinie cenne zabytki archeologiczne liczące około 2000 lat.

Cenne zabytki z Ukrainy odzyskane
Po uzyskaniu informacji, że na jednym z portali aukcyjnych wystawionych jest kilkanaście zabytków archeologicznych wykonanych z brązu, podjęto szybkie działania aby je odzyskać.

W trakcie  prowadzonych czynności funkcjonariusze ustalili, że kobieta przywiozła zabytki bez pozwolenia z Ukrainy. Na wywóz historycznych i kulturowych dóbr z Ukrainy potrzebne jest zezwolenie, wywóz bez powiadomienia władz celnych zagrożony jest karą od 3 do 7 lat pozbawienia wolności i konfiskatą przedmiotów zgodnie z art. 201 § 1 Kodeksu Karnego Ukrainy (ukr. ??????a?????˘ ?????? ?????¨??).

Według prawa polskiego przywiezienie  zabytku do kraju nie jest karalne, kobieta więc w Polsce nie będzie odpowiadać karnie. Nielegalnie wywiezione zabytki zgodnie z art. 17 Umowy między Rządem RP a Rządem Ukrainy o współpracy w dziedzinie kultury, nauki i oświaty z 20 maja 1997 roku zostaną zwrócone Ukrainie. Art. 17 precyzuje to w treści: "Umawiające się Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium państwowego jednej ze Stron i nielegalnie wywiezione na terytorium państwowe drugiej Umawiającej się Strony podlegają zwrotowi".

Zwrot nielegalnie wywiezionych zabytków wcześniej normowały inne akty prawne: Konwencja z 17 listopada 1970 roku dotycząca środków zmierzających do zakazu i zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury oraz  Porozumienie o współpracy i pomocy wzajemnej w sprawie zatrzymania i zwrotu dóbr kultury nielegalnie wywiezionych przez granicę państw z 22 kwietnia 1986 roku.

Zatrzymane artefakty zostały przebadane przez archeologów w Muzeum Narodowym w Szczecinie, gdzie stwierdzono że część zabytków archeologicznych pochodzi z okresu późnego cesarstwa rzymskiego z II w.n.e., najcenniejsze jednak rzadkie fibule, datowane na 5-7 w. n. e. pochodzą z okresu wędrówki ludów.
Źródło: KPP Szczecin
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargardzkie Dni Seniora. Cz. 2. Fotorelacja